PAP/Rynek Zdrowia | 19-08-2019 12:45

GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W poniedziałek (19 sierpnia), można bez obaw o zdrowie kąpać się na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.

Na żadnym kąpielisku nad Bałtykiem nie ma obecnie zakazu kąpieli Fot. Archiwum

O aktualnym stanie czystości wody w miejscach, w których w tym sezonie turystycznym zorganizowano kąpieliska, GIS poinformował na swojej stronie internetowej.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje natomiast na trzech kąpieliskach śródlądowych: dwóch położonych nad Zalewem Szczecińskim w Stepnicy i Trzebieży oraz w miejscowości Kamień (powiat wejherowski, Pomorskie) nad jeziorem Wysoka-Wycztok.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.