GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2019 12:17

W czwartek (15 sierpnia) bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.

GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O aktualnym stanie czystości wody w miejscach, w których w tym sezonie turystycznym zorganizowano kąpieliska GIS poinformował na swojej stronie internetowej.

Utrzymuje się natomiast, wprowadzony kilka dni temu, zakaz korzystania z wody na dwóch położonych nad Zalewem Szczecińskim kąpieliskach śródlądowych: w Stepnicy i Trzebieży.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic Sanepid zaleca niewchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Mapa, na których znaleźć można aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. 

PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum