GIS: informacje o jakości wody w kąpieliskach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 13:30

Ruszył internetowy serwis Głównego Inspektoratu Sanitarnego o kąpieliskach. Będzie można w nim znaleźć m.in. informacje dotyczące jakości wody.

Jest on dostępny na stronie www.gis.gov.pl. Serwis obejmuje nie tylko oficjalne kąpieliska, ale również wiele miejsc niezorganizowanych, z których tradycyjnie korzysta duża liczba osób. Aktualizacja odbywa się co tydzień.

Zamieszczane są również inne przydatne dla turystów informacje, dotyczące m.in.: cumowania sprzętu wodnego, wstępu zwierząt domowych, wydzielonych miejsc dla dzieci i infrastruktury kąpieliska.

Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną odbywają się średnio co dwa tygodnie i dotyczą czynników: mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych), a w przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.

Utrzymanie kąpielisk w należytym stanie, zapewnienie ich dostępności i wykonywanie niezbędnych zabezpieczeń należy do zadań właścicieli i władz lokalnych.

Sanepid ma natomiast obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno-techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne. Kąpieliska niespełniające wymagań są w razie potrzeby wyłączane z eksploatacji w oparciu o postępowanie administracyjne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum