GIOŚ i RCB: w sześciu województwach nadal zła i bardzo zła jakość powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2019 10:53

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podają, że bardzo zła jakość powietrza jest w środę (23 stycznia) w niektórych miejscowościach woj. lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego, a zła w woj. pomorskim i wielkopolskim.

GIOŚ i RCB: w sześciu województwach nadal zła i bardzo zła jakość powietrza
Fot. PTWP

Bardzo zła jakość powietrza występuje w województwie lubuskim gdzie stężenie pyłu PM10 w niektórych miejscach waha się między 153,0 a 175,5 µg na metr sześcienny. Stacje pomiarowe na Śląsku i Dolnym Śląsku odnotowują stężenie pyłów między 158,6 µg/m3 w Bielsku-Białej do 193,2 µg/m3 w Legnicy. Najgorszą jakość powietrza odnotowano w środę rano w Nowym Targu - 224,6 miligramów pyłów na metr sześcienny.

Zła jakość powietrza jest, według RCB i GIOŚ, w niektórych miejscach w woj. pomorskim (do 117,3 µg/m3) i wielkopolskim (do 114,9 µg/m3).

Na pozostałym obszarze kraju wartości są określane jako dostateczne, umiarkowane i dobre.

Bardzo zła i zła jakość powietrza - według informacji GIOŚ - ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, osoby cierpiące na astmę oraz kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum