Fundacja z Poznania wysyła do Afryki sprzęt szpitalny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2019 09:58

Sprzęt szpitalny i przybory szkolne wysyła do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej poznańska fundacja Redemptoris Missio. Dary trafią do miejsc, w których już działają i pomagają polscy lekarze.

Fundacja z Poznania wysyła do Afryki sprzęt szpitalny
Fot. archiwum

Jak poinformowała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, do Kamerunu trafi 175 paczek z przyborami szkolnymi, mydłem, szczoteczkami i pastami do zębów o łącznej wadze niemal trzech ton. Zostały one zebrane podczas prowadzonych przez fundację ogólnopolskich zbiórek: "Zaczarowany Ołówek", "Podaj mydło!" i "Kup Pan szczotkę".

Podkreśliła, że Redemptoris Missio, za pośrednictwem polskich misjonarzy, pomaga Kameruńczykom od wielu lat.

- W miejscowości Abong-Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny, w którym przyjmują dentyści - wolontariusze fundacji. W ramach programu Położna w Afryce polskie położne i pracujące tam misjonarki zachęcają miejscowe kobiety do rodzenia w izbach porodowych i szpitalach. Porody pod okiem fachowego personelu znacznie zwiększają szanse na przeżycie dziecka i matki - powiedziała.

Polacy leczą też uchodźców z RŚA, którzy w Kamerunie zamieszkują kilkudziesięciotysięczne obozy. Polscy misjonarze prowadzą nie tylko szpitale i przychodnie, ale również szkoły i przedszkola.

Do Republiki Środkowoafrykańskiej trafią nie tylko paczki, ale i sprzęt ze Szpitala im. T. Dunina w Kościanie: stanowisko do resuscytacji noworodków i lampy do fototerapii. Sprzęt będzie służył w szpitalu w Ngaundaye, skąd w grudniu wrócili lekarze fundacji.

- Donoszą oni o ogromnych potrzebach mieszkańców tego kraju. Od wielu lat toczy się tam wojna domowa, nie działają żadne instytucje państwowe, działają jedynie szpitale prowadzone przez misjonarzy, ale ich wyposażenie jest bardziej niż skromne. W większości z nich nie ma nawet prądu, a całym wyposażeniem jest kilka łóżek i kilkudziesięcioletnia waga łazienkowa - powiedziała prezes Redemptoris Missio.

Fundacja pozyskała w ostatnim czasie z Agencji Rezerw Materiałowych łóżka szpitalne do budowanego przez polskich misjonarzy szpitala w RŚA. Było to możliwe dzięki wsparciu KPRM.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskiego personelu medycznego oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum