RZX/Rynek Zdrowia | 04-12-2018 10:58

Fundacja szuka okulistów chętnych do operowania zaćmy w Republice Środkowoafrykańskiej

Z Afryki wrócili już uczestnicy wyprawy pilotażowej do Republiki Środkowoafrykańskiej, wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio, którzy mieli zbadać możliwości leczenia ślepoty rzecznej.

Wolontariusze Fundacji badali mieszkańców przez dwa tygodnie Fot. Redemptoris Missio

Przez dwa tygodnie realizowali oni projekt współfinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, którego celem było rozpoznanie sytuacji zdrowotnej lokalnej ludności oraz przygotowanie struktur niezbędnych do walki z chorobami tropikalnymi.

Czytaj: Polscy lekarze pomogą w walce ze ślepotą rzeczną w Republice Środkowoafrykanskiej

Podczas pobytu trzech wolontariuszy Fundacji Redemptoris Missio przebadało blisko tysiąc pacjentów. Już wiadomo, że jednym z najbardziej palących problemów w regionie jest zaćma. Tylko na terenie misji Ngaoundaye, gdzie głównie przebywali wolontariusze, pozbawiła ona wzroku kilkaset osób. Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw świata. Od 2013 roku trwa tam nieregularna wojna domowa. Działania zbrojne pochłonęły dotychczas wiele ofiar.

Oto jak wolontariusze relacjonują swoją pracę: „Podczas wizyt w wioskach spotykaliśmy pacjentów, którzy szukając pomocy w chorobie udawali się do szamanów. Efekty działań czarowników były przerażające. Niemal wszyscy mieli głębokie nacięcia w różnych miejscach ciała. Najbardziej przerażający był jednak widok małej dziewczynki, którą szaman przypalał rozgrzanym żelazem. Ślady jakie zostały na jej ciele po tym makabrycznym zabiegu uświadomiły nam jak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć wśród ludności i personelu medycznego działania edukacyjne.”

Fundacja poszukuje obecnie lekarzy okulistów, którzy chcieliby tam przeprowadzać operacje zaćmy. Czeka na nie ok. 1 tys. osób.