PWX/Rynek Zdrowia | 10-11-2018 15:40

Fundacja Dr Clown tym razem z uśmiechem dla seniorów

14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora. Z tej okazji Fundacja Dr Clown postanowiła podarować bohaterom tego święta "Uśmiech dla seniora" w 14 miejscowościach. Fundacja jest znana z prowadzonej od wielu lat "terapii śmiechem" dla dzieci w szpitalach.

Fundacja jest znana z prowadzonej od wielu lat "terapii śmiechem" dla dzieci w szpitalach. Fot. archiwum

W ramach akcji "Uśmiech dla seniora" w Gdańsku i 13 innych miejscowościach odbędą się spotkania, na których "doktorzy clowni", wolontariusze Fundacji Dr Clown, wręczą seniorom dedykowane im broszury poświęcone zdrowemu stylowi życia i uśmiechowi oraz poprowadzą animacje i zajęcia z elementami "terapii śmiechem".

Będą to aktywności i zabawy wykorzystujące sprawdzone techniki śmiechoterapii, jogi śmiechu i integracji, a w niektórych miejscach również arteterapii. Seniorzy i wolontariusze Fundacji wspólnie będą m.in. uprawiać gimnastykę na wesoło, stoczą pojedynki na najgłośniejszy śmiech, rozegrają mecz siatkówki balonami. W niektórych miastach nie zabraknie warsztatów kręcenia dziwów z balonów, pokazów wielkich baniek mydlanych i pełnych ciepła uścisków, tzw. free hugs. Wszędzie zaś pełno będzie śmiechu, ciepła i pogody ducha - zapewnia Fundacja w komunikacie dla mediów.

Na Pomorzu weseli terapeuci z Fundacji Dr Clown odwiedzą seniorów z Dziennego Domu Seniora Caritas "Na Dolnej" w Gdańsku.

- Na co dzień "doktorzy clowni" odwiedzają w szpitalach dzieci, jednak coraz częściej docieramy także do tych nieco starszych pacjentów. Niesienie uśmiechu seniorom jest dla nas bardzo ważne. Bardzo często podopieczni Domów Seniora to osoby samotne lub takie, które z powodu oddalenia od bliskich szczególnie potrzebują ciepła i uśmiechu. A tam, gdzie potrzebny jest uśmiech, wkraczają "doktorzy clowni" - mówi Natalia Budzyńska, pełnomocniczka regionalna Fundacji Dr Clown na Pomorzu.

"Doktorzy clowni" zaniosą uśmiech dla seniora do różnego typu placówek - wybranych domów seniora, szpitali, DPS-ów i hospicjum. W niektórych miejscowościach akcja odbędzie się w centrach lokalnej aktywności lub, w ramach działań międzypokoleniowych, szkołach i przedszkolach.

- W Fundacji Dr Clown seniorzy bywają beneficjentami pomocy, ale też aktywnymi, nieocenionymi wolontariuszami i darczyńcami oraz ambasadorami - podkreśla Anna Czerniak, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Akcja „Uśmiech dla seniora” odbywa się w dniach 8-14 listopada w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Gdańsku, Pierzchnicy pod Kielcami, Krasnymstawie, Lesznie, Łodzi, Olsztynie, Rogoźnicy, Sieradzu, Ustrzykach Dolnych, Warszawie i Zamościu.

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku realizuje program terapii śmiechem i zabawą w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. 600 "doktorów clownów" odwiedza rocznie prawie 60 tys. podopiecznych w 170 szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 miastach w całej Polsce. (Więcej informacji o Fundacji Dr Clown: www.drclown.pl).