Funcjonariusze i żołnierze wzięli udzial w akcji "SpoKREWnieni służbą"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2018 11:15

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oraz żołnierze Wojska Polskiego wzięli w czwartek (1 marca) udział w drugiej edycji akcji "SpoKREWnieni służbą".

Funcjonariusze i żołnierze wzięli udzial w akcji "SpoKREWnieni służbą"
Fot. archiwum

Akcja "SpoKREWnieni służbą odbywa się po raz drugi. Tak jak w roku ubiegłym została zainaugurowana w przypadający 1 marca Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto w 2011 r. ustanowił parlament.

Jak zaznaczył w czwartek (1 marca) wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, akcja "SpoKREWnieni służbą" jest ogólnopolska i z jednej strony ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, a z drugiej strony ma przynieść "konkretną pomoc w postaci krwi osobom chorym, osobom potrzebującym".

Wiceminister przypomniał, że w akcji oddawania krwi biorą udział nie tylko funkcjonariusze wszystkich służb podległych MSWiA, ale również żołnierze Wojska Polskiego. Podkreślił jednocześnie, że krew mogą oddać wszyscy.

Z kolei wiceminister MON Marek Łapiński podkreślił, że Wojsko Polskie będzie prowadziło akcję w ponad 200 jednostkach na terenie całego kraju.

Akcja krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą została zainaugurowana 1 marca ub. r. W ciągu miesiąca jej trwania udało się zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. 

MSWiA podawało wtedy, że średnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wynosi w ciągu roku ok. 10 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych, 300 jednostek koncentratu krwinek płytkowych i 5 tys. jednostek osocza. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA przyjmuje rocznie ok. 10 tys. dawców krwi i kandydatów na dawców krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg i przeszły odpowiednie badania. Wszystkie grupy krwi są pożądane, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0RhD- ponieważ w nagłych wypadkach przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi - ma ją ok. 6 proc. Polaków.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum