Frombork: wystawa dawnych narzędzi aptekarskich

Autor: Braniewiak.pl/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 15:58

W dawnym Szpitalu św. Ducha można oglądać wystawę

Muzeum przenosi zwiedzających w czasy Paracelsusa.

Na świecie niewiele jest muzeów, poświęconych historii medycyny, farmacji czy szpitalnictwa. Jednym z nich jest Szpital św. Ducha - zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny. Istnieje on od końca XV w., w obecnym kształcie od początku XVIII w. Po 1945 r. zniszczony i opuszczony, remontowany w latach 1978-1989 na potrzeby muzeum. Najcenniejsze elementy wystroju stanowią malowidła ścienne z początku XV w. - Sąd Ostateczny i piece dawnej łaźni z XV w.

Jest to jedyny obiekt zachowany w Polsce, który od średniowiecza spełniał rolę przytułku i miejsca schronienia osób chorych, samotnych, kalekich. Od 1992 roku mieści się tutaj dział historii medycyny.

Na wystawie „Ze zbiorów działu historii medycyny” przedstawiono wiele cennych druków medycznych, między innymi „Zielnik polski” Marcina z Urzędowa z końca XVI wieku, traktat o tętnie sławnego lekarza Józefa Strusia, atlas anatomiczny z połowy XVII wieku oraz grafikę dawną i naczynia aptekarskie: szklane ampułki z XIV wieku, buteleczki i słoiczki aptekarskie z XVI wieku, naczynia porcelanowe, pojemniki drewniane, moździerze z XVII i XVIII wieku i mikroskopy. Szpital Św. Ducha jest czynny od wtorku do soboty, w godz. od 9 do 16. Ceny biletów: normalny — 4 zł, ulgowy — 2 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum