Fiński RPD: system opieki nad dzieckiem musi opierać się na zaufaniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2016 20:02

Wszelkie elementy systemu opieki nad dziećmi, w tym system edukacji, powinny opierać się na zaufaniu - przekonywał fiński rzecznik praw dziecka Tuomas Kurttila podczas wizyty w Polsce, gdzie przebywa na zaproszenie polskiego RPD Marka Michalaka.

Fiński RPD: system opieki nad dzieckiem musi opierać się na zaufaniu
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformowało w piątek (16 grudnia) PAP biuro RPD, Kurttila przyjechał do Polski z dwudniową wizytą, podczas której m.in. wraz z Michalakiem spotkał się z dziećmi, młodzieżą oraz społecznymi doradcami RPD; odwiedził także miejsca pamięci związane z Januszem Korczakiem. Głównym celem jego wizyty była wymiana doświadczeń związanych z systemem opieki nad dziećmi i młodzieżą.

- Czy zobaczyłem, że w Warszawie mieszkają dzieci inne niż w Finlandii, mające skrajnie różne problemy? Nie. Mają podobne spojrzenie na świat, takie same obawy i wątpliwości. Tak samo potrzebują rozmowy, wsparcia i zaufania, niezbędnych elementów do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w społeczeństwie - ocenił fiński rzecznik.

- Spotkania z dziećmi i młodzieżą udowodniły, że aktualne problemy nastolatków nie mają granic. Tak samo polskie, jak i fińskie dzieci są zaniepokojone skalą przemocy, szczególnie tej doznawanej w internecie, czy mową nienawiści - ocenił w kolei polski RPD.

W piątek Kurttila m.in. wygłosił w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej wykład pt. "Dlaczego dzieciom w Finlandii żyje się lepiej?".

- Czy żyje im się lepiej dlatego, że każde z nich codziennie może zjeść zupełnie za darmo pełnowartościowy lunch w szkole, że mają zagwarantowany dostęp do opieki socjalnej czy medycznej na najwyższym poziomie? Pewnie poniekąd tak, ale przede wszystkim żyje im się dobrze, ponieważ są w centrum zainteresowania dorosłych, którym mogą ufać na każdym kroku swojego życia - mówił na APS gość z Finlandii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum