Finlandia ma problem prawny: osoba będąca już formalnie mężczyzną zaszła w ciążę

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 09 października 2017 10:20

Fińska agencja Lännen Media poinformowała w sobotę (7 października) o pierwszym przypadku, gdy osoba będąca formalnie mężczyzną zaszła w ciążę. Jej tożsamość nie jest  ujawniona.

Finlandia ma problem prawny: osoba będąca już formalnie mężczyzną zaszła w ciążę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoba ta ponad rok temu formalnie zmieniła płeć, co wiązało się z wyrobieniem nowego dowodu, w związku z tym, że znajduje się w nim oznaczenie płci właściciela. Następnie była w trakcie terapii hormonalnej, która miała zakończyć się pełną transformacją fizyczną. Postanowiła jednak przerwać leczenie, gdy możliwe było jeszcze zajście w ciążę - informuje wprost.pl

W ten sposób po raz pierwszy w historii Finlandii doszło do sytuacji, w której osoba będąca formalnie mężczyzną, ale posiadająca jeszcze żeńskie narządy płciowe, spodziewa się dziecka. Wiąże się to z problemami prawnymi, nie przewidziano bowiem, że mężczyzna (a taką płeć ma wpisaną w dowodzie) może urodzić. Oznacza to brak możliwości korzystania ze świadczeń okołoporodowych.

W Finlandii obowiązuje wymóg sterylizacji osób transpłciowych, aby ich płeć została dookreślona. Prawo to jest krytykowane m.in. przez Radę Praw Człowieka ONZ, ale lokalny parlament nie zamierza na razie go znosić. W sierpniu przepadł projekt w tej sprawie, gdyż nie zyskał wystarczającego poparcia, by trafić pod obrady komisji parlamentarnej.

Więcej: www.wprost.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze