Festiwal dostępny dla niepełnosprawnych, ponad 100 wydarzeń bez barier

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2015 15:22

Ponad 100 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach III Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. W tym roku do festiwalu, który potrwa od 24 września do 11 października, dołączyły instytucje kultury m.in. z Krakowa, Łodzi i Poznania.

Festiwal dostępny dla niepełnosprawnych, ponad 100 wydarzeń bez barier
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to "Więcej kultury bez barier". Podczas festiwalu pięćdziesiąt muzeów, teatrów, domów kultury i innych organizacji przygotuje specjalne wydarzenia lub dostosuje swój aktualny repertuar do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających na co dzień ograniczony dostęp do kultury.

W programie znalazły się m.in. spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty muzealne, słuchowiska. Będą też wystawy kostiumów i rekwizytów teatralnych, warsztaty animacji lalek teatralnych dla dzieci i tworzenia bajek. Zwiedzić będzie można Zamek Królewski i Sejm.

Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier wychodzi w tym roku poza stolicę i do akcji przyłączyły się instytucje kultury z 11 miast, m.in. z Krakowa, Łodzi, Słupska, Legionowa, Bydgoszczy, Poznania i Katowic.

Podczas Tygodnia Kultury Bez Barier osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć m.in. na audiodeskrypcję (opisywanie przez lektora np. obrazu, zabytków czy tego, co się dzieje w filmie, spektaklu teatralnym) i tyflografikę (reprodukcja dzieł o zmiennej fakturze, pozwalająca za pomocą dotyku zapoznać się z nimi), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Na ułatwienia będą mogły także liczyć osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Tomasz Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury przekonywał, że budowanie dostępu do kultury jest jednym z priorytetów Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do roku 2020 roku.

- Warszawa ma najszerszą ofertę (kulturalną) dla osób niepełnosprawnych, myślę głównie o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu - powiedział Thun-Janowski.

Wyjaśnił, że Warszawa podzieliła inwestycje mające ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym do kultury na małe i duże. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim usuwania drobnych barier architektonicznych, takich jak wejścia, umiejscowienie przycisków do wind. Drugi typ działań dotyczy m.in. wyposażania instytucji kultury w pętle indukcyjne i sprzęt do audiodesprypcji.

- Wyposażamy kolejne instytucje w sprzęt również po to, żeby poza samym festiwalem część repertuaru była dostępna dla osób niepełnosprawnych - powiedział dyrektor stołecznego Biura Kultury.

Co roku do festiwalu kultury bez barier przyłącza się coraz więcej instytucji, chociaż początki nie były łatwe - powiedziała Żórawska. Zauważyła, że jeszcze cztery lata temu niektóre teatry nie chciały wyświetlać napisów dla niesłyszących.

Zaapelowała też do instytucji, które nie wzięły udziału w tegorocznej edycji festiwalu, aby dołączyły do niego w kolejnych latach.

- Nie chcemy tworzyć getta, chcemy, żeby osoby pełnosprawne spotkały się z niepełnosprawnymi - powiedziała.

Organizatorzy zapowiadają pomoc w dojechaniu do teatrów czy muzeów. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, ale na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc, najlepiej zarezerwować je poprzez stronę internetową festiwalu www.wtkbb.pl/, która ma być wkrótce uruchomiona.

III Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd m.st. Warszawy. Partnerem festiwalu jest Bemowskie Centrum Kultury, a koordynatorem TR Warszawa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze