PAP/Rynek Zdrowia | 18-09-2019 15:29

Festiwal KultURO ratuje życie. W programie koncerty, bezpłatne badania i konsultacje

Festiwal KultURO ratuje życie - przekonuje pomysłodawca imprezy urolog prof. Piotr Chłosta. Festiwal rockowy, który równocześnie ma na celu profilaktykę urologiczną, rozpocznie się w Krakowie w poniedziałek (23 września) i potrwa sześć dni.

Koncert zespołu urologów EndoPower w Krakowie. Fot. www.dropbox.com

Będzie to piąta edycja tego przedsięwzięcia. W programie są wydarzenia artystyczne i koncerty rockowe, ale i bezpłatne badania i konsultacje oraz spotkanie dla pacjentów i ich rodzin. Według informacji organizatorów w ub.r. z takich konsultacji i badań profilaktycznych skorzystało prawie 300 osób, przy czym u 40 z nich wykryto zmiany o charakterze nowotworowym.

W tym roku Tydzień Otwarty (od poniedziałku do piątku) potrwa w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego oraz w oddziale urologicznym Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego - będzie można tu przyjść na bezpłatne konsultacje ze specjalistami i na badania profilaktyczne. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja - dane kontaktowe są na stronie internetowej festiwalu.

W programie festiwalu znajdzie się też sesja naukowa dedykowana pacjentom i ich rodzino "Im wcześniej, tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne", podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt ze specjalistami z całego kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w auli Katedry Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego.

- Festiwal KultURO ratuje życie - powiedział na konferencji prasowej w środę (18 września) pomysłodawca tej imprezy urolog prof. Piotr Chłosta. Według niego festiwal jest inicjatywą unikalną w skali Polski i Europy, dzięki temu dorocznemu wydarzeniu udaje się przełamywać tabu związanego z chorobami urologicznymi.

Profesor przekonywał również, że urolog to najlepszy przyjaciel mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym i że nie należy się bać badań, które mogą uratować życie. A im wcześniejsze badania, tym - jak mówił lekarz - większe szanse na nieinwazyjne i całkowite wyleczenie.

Lekarz zwrócił uwagę, że ryzyko zapadalności na raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerki wzrasta wraz z wiekiem, a że ludzie żyją coraz dłużej, to liczba zachorowań będzie rosła - i tak np. o ile w 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów, to w 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona zgonów.

Profesor przyznał, że współczynnik zapadalności do umieralności w przypadku raka gruczołu krokowego jest w Polsce i Europie "korzystny", ale raki nerki i pęcherza moczowego pozostają w dalszym ciągu głównymi urologicznymi zabójcami.

Piąty Festiwal KultURO zwieńczy sobotni koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas wieczoru publiczność usłyszy zespół EndoPower złożony z urologów, w tym prof. Chłosty, który jest nie tylko urologiem, ale i gitarzystą. Na scenie wystąpią też m.in. Marek Piekarczyk znany z formacji TSA; pianista Janusz Grzywacz i jazzman Marek Stryszowski.

Przedsięwzięcie odbywa się w Krakowie w ramach europejskiego Tygodnia Urologii. Organizatorami festiwalu są Polskie Towarzystwo Urologiczne, Szpital Uniwersytecki w Krakowie i miasto Kraków.

Beata Kołodziej