Fałszywe SMS-y o kwarantannie. To oszustwo. Pod żadnym pozorem nie klikaj

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia24 września 2021 06:00

Wraz ze wzrostem zakażeń wracają fałszywe SMS-y o skierowaniu na kwarantannę. Uwaga, oszuści próbują w ten sposób wyłudzić nasze dane. Ostrzeżenie w sprawie wydał GIS.

Fałszywe SMSy ze skierowaniem na kwarantannę znów krążą Fot. Sanepid
  • Uwaga, wraz ze wzrostem liczby zakażeń wracają fałszywe SMS-y o skierowaniu na kwarantannę
  • Oszuści próbują w ten sposób wyłudzić nasze dane. To niebezpieczne, bo mogą na przykład otrzymać dostęp do naszego konta bankowego
  • Jak działają oszuści? Niestety ich sposób działania jest dość skuteczny, a metoda, którą posługują na pierwszy rzut oka może wydać się wiarygodna
  • To nowa kampania phishingowa, której celem jest nakłonienie użytkowników smartfonów do zainstalowania złośliwej aplikacji. Nie dajcie się nabrać, to nie SMS-y od Nas - alarmuje inspekcja sanitarna

Fałszywe SMSy o skierowaniu na kwarantannę znów krążą

Wraz ze wzrostem zakażeń wracają fałszywe SMS-y ze skierowaniem na kwarantannę znów krążą. Uwaga, oszuści próbują w ten sposób wyłudzić dane.

Temat nie jest nowy. O fałszywych SMS-ach, które powiadamiały o skierowaniu do odbycia obowiązkowej kwarantanny w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem głośno było już w trakcie poprzednich fal pandemii w Polsce. 

Cały proceder jest niestety tym bardziej groźny, że wiadomości tekstowe, które przychodzą na telefon wydają się całkiem wiarygodne. 

Fałszywe SMS-y: „Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny (...)" 

Jak to działa? Oszuści wysyłają do ofiar SMS-a z informacją o skierowaniu na kwarantannę domową. W grudniu ubiegłego roku krążyły SMS-y o następującej treści: „Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic następna wizyte policji”.

Teraz natomiast w obiegu jest taka wiadomość: „Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie…”

Fałszywy SMS o skierowaniu na kwarantannę.jpg
Fałszywy SMS o skierowaniu na kwarantannę.jpg

GIS apeluje: nie klikajcie w link w SMS-ie o kwarantannie

Przed fałszywymi SMS-ami o kwarantannie ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

- Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - apeluje GIS.

Jak łatwo zauważyć w wiadomości brakuje polskich znaków - to już powinno wzbudzić naszą czujność. Drugim sygnałem alarmowym jest konieczność kliknięcia w podany link.

Gdy podobne SMS-y krążyły kilka miesięcy temu link kierował na stronę, która przypominała popularny sklep z aplikacjami. Na ekranie widzieliśmy prawdziwą aplikację Kwarantanna Domowa, ale klikając w link pobierała się ta podstawiona przez oszustów. W ten sposób oszuści wykradają dane, ale również mogą ogołocić z pieniędzy nasz rachunek. 

Fałszywe SMS-y o kwarantannie. Inspekcja sanitarna nigdy nie podsyła linków

Warto przy tej okazji podkreślić, że fakt objęcia kwarantanną najlepiej potwierdzić  w Internetowym Koncie Pacjenta. Przypomina o tym również GIS:

- Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - podkreśla Inspektorat.

Dodajmy, że według danych z 23 września na kwarantannie przebywa 86 107 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum