Fałszywa pielęgniarka okradła starszą kobietę

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia27 sierpnia 2021 14:30

Policja ostrzega, że przestępcy wykorzystują zaufanie starszych osób, by różnymi metodami wyłudzać od nich pieniądze. Przykładem przypadek, który miał miejsce w Zduńskiej Woli gdzie fałszywa pielęgniarka okradła starszą kobietę.

Fałszywa pielęgniarka okradła seniorkę na 11 tys. złotych. Fot. Shutterstock
  • Oszustka podająca się za pielęgniarkę najpierw wręczyła seniorce 500 zł rzekomej zapomogi, a potem w chwili nieuwagi ukradła jej pieniądze
  • Starsza kobieta straciła oszczędności. W sumie 11 tys. zł
  • „Nie wpuszczajcie obcych do swoich domów. Nie pozwólcie się oszukiwać i okradać” – ostrzegają policjanci.

Dała 500 by zabrać 11 tys. złotych

Jak poinformowała Paulina Matusiak ze zduńskowolskiej komendy, oszustka obrała sobie za cel starsza kobietę, która wracała ze sklepu na jednym z osiedli w Zduńskiej Woli.

- Nieznajoma podała się za pielęgniarkę i wręczyła seniorce 500 zł, mówiąc, że to zapomoga. Pokrzywdzona zaprosiła rzekomą pielęgniarkę do swojego mieszkania. Po krótkiej rozmowie oszustka opuściła mieszkanie, a seniorka po jakimś czasie zorientowała się, że została okradziona z 11 tys. zł oszczędności. Fałszywa pielęgniarka zabrała również wcześniej wręczoną zapomogę - zrelacjonowała policjantka.

Nie wpuszczajcie obcych do domów

„Nie wpuszczajcie obcych do swoich domów. Nie pozwólcie się oszukiwać i okradać” – ostrzegają policjanci.

To nie pierwszy przypadek, gdy oszuści zdobywają zaufanie starszej osoby, oferując niesienie "bezinteresownej" pomocy i podając się za służby medyczne, opiekę społeczną czy przedstawicieli różnych instytucji. Policja apeluje do seniorów o ostrożność, a do członków ich rodzin o rozmowy i uświadamianie bliskim tego rodzaju zagrożeń.

Metoda oszustwa „na pielęgniarkę” polega na tym, że poszywająca się pod nią kobieta oświadcza, że ma specjalne „dopłaty” dla seniorów. Czasem proponuje masaż, a jej towarzyszka w tym czasie przetrząsa mieszkanie, zabierając pieniądze i kosztowności.

Często też za „dopłatą” idzie konieczność sprawdzenia mieszkania, czy rzeczywiście dodatkowe środki się seniorowi należą. Efekt jest taki sam – po takiej „wizytacji” seniorzy zostają bez swoich oszczędności i wszystkiego co jest wartościowe.

Policja apeluje

Policja apeluje nieustannie do seniorów o zachowanie ostrożności i niewpuszczanie obcych sobie osób do mieszkania. Prosi o zachowanie czterech prostych zasad:

  • nie wpuszczać obcych osób do domu
  • poprosić pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary pokaże identyfikator
  • o nie przekazywać pieniędzy obcym osobom
  • w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 112) o każdej podejrzanej osobie
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum