FDA zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 10:45

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po dwóch latach badań zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu IQOS. W uzasadnieniu napisano, że dopuszczenie podgrzewacza jest ''właściwe dla ochrony zdrowia publicznego", ponieważ produkty bezdymne ''wytwarzają mniej określonych toksyn w mniejszych dawkach niż papierosy tradycyjne".

FDA zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu
W opinii FDA produkty bezdymne ''wytwarzają mniej określonych toksyn w mniejszych dawkach niż papierosy tradycyjne". Fot. Archiwum

Jak informuje Rzeczpospolita, Amerykanie uznali, że dopuszczenie do obrotu urządzenia, które dostarcza do organizmu nikotynę, pomijając szkodliwy dla zdrowia proces spalania, będzie korzystne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Zastępując tradycyjne papierosy podgrzewaczem tytoniu, palacz ogranicza wprowadzanie do organizmu blisko 4 tys. związków chemicznych, z których 40 to substancje rakotwórcze.

IQOS to produkt ''heat-not-burn" (w wolnym tłumaczeniu: ''podgrzewanie, a nie spalanie"), w którym specjalny wkład tytoniowy podgrzewany jest do temperatury 300 st. C, podczas gdy w papierosach tradycyjnych tytoń spalany jest w temperaturze 900 st. C.

Zgodnie z badaniami producenta i niezależnych ośrodków naukowych podgrzewacze tytoniu nowej generacji wytwarzają o 90-95 proc. mniej substancji szkodliwych niż papierosy tradycyjne. Z badań przeprowadzonych przez FDA i porównania wyników innych ośrodków wynika, że poziom akroleiny w aerozolu podgrzewacza jest od 89 do 95 proc. niższy niż w papierosach tradycyjnych, a formaldehydu od 66 do 91 proc.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum