Ewa Kopacz: z poszanowaniem badaliśmy szczątki ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 12:59

Lekarze wykonali sekcje zwłok wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, u których było to możliwe.

Minister zdrowia Ewa Kopacz.

– Mam dość, kiedy słyszę teorie spiskowe i różne pomysły - stwierdziła w „Kropce nad i” w TVN24 minister zdrowia Ewa Kopacz. Zapewniła też, że w każdym przypadku, w którym było to możliwe, dokonano sekcji zwłok ciał ofiar smoleńskiej katastrofy. – Tam na miejscu, była grupa blisko 30 lekarzy. Gdyby nie robili sekcji zwłok, to jaka tam byłaby ich rola? – pytała.

Minister odniosła się do zarzutów pełnomocnika rodziny Kaczyńskich, który na łamach „Gazety Wyborczej” domniemywał, że niektórych przypadkach, zamiast sekcji zwłok, przeprowadzono tylko identyfikację i oględziny.

– Bez sekcji zwłok nie można byłoby wpisać przyczyny śmierci – tłumaczyła. – Tam na miejscu była grupa blisko 30 lekarzy. Gdyby nie robili sekcji zwłok, to jaka tam byłaby ich rola?

Zaapelowała, by poczekać z ostatecznym sądami do czasu przedstawienia ostatecznego raportu.

Minister zaprzeczyła również, by ludzie, którzy na miejsce smoleńskiej katastrofy przybyli po kilku tygodniach, mogli odnaleźć tam zakrwawione ciała.

Ewa Kopacz zaznaczyła, że w rejonie tym po wielu latach będzie można odnaleźć pozostałości z katastrofy, ale jak tłumaczyła, spowodowane to jest podmokłym terenem, gdzie doszło do upadku samlotu.

Co do swojej pracy w Moskwie po katastrofie mówiła:  – To, co czyniliśmy w Moskwie, to również nadzór nad tym, aby z wielkim poszanowaniem, kawałek po kawałku, to co zostało ze Smoleńska przywiezione zbadać, zabezpieczyć, godnie przechować i oddać rodzinom.

Więcej w TVN24

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum