MZ/Rynek Zdrowia | 07-01-2011 19:27

Ewa Kopacz o Krzysztofie Kolbergerze

Resort zdrowia opublikował pożegnanie Krzysztofa Kolbergera napisane przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Aktor zmarł w piątek (7 stycznia) po kilkunastu latach walki z rakiem.

„Umarł Krzysztof Kolberger. Przez prawie dwadzieścia lat zmagał się z chorobą nowotworową. Stał się jedną z niezliczonych ofiar tego seryjnego zabójcy naszych czasów.

Zanim uległ – odważnie podjął wieloletnią walkę, nie tylko z własną chorobą, ale publicznie i głośno wołając o to, by chorzy nie traktowali jej jako nieuchronnego fatum, lecz starali się walczyć za pomocą medycyny, ale także pozytywnego nastawienia, woli zwycięstwa. Mówił, że spotkaniu z chorobą trzeba przeciwstawić inne spotkanie: z prawdziwym dobrem tkwiącym w człowieku.

Krzysztof Kolberger był inicjatorem wielu akcji organizowanych przez stowarzyszenia pacjenckie i inne organizacje pozarządowe. Był między innymi honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Chorych na Raka Nerki.

Żegnam go jako wielkiego polskiego aktora, lecz także jako człowieka, który mocno i jakże pięknie siał dobrą nadzieję w sercach chorych, który budził w nich wolę walki z chorobą” – napisała minister Kopacz.

Więcej: www.mz.gov.pl