Ewa Kopacz: dziękuję za Powstańczą Służbę Sanitarną

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 15:47

W przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, minister zdrowia Ewa Kopacz podziękowała sanitariuszom, pielęgniarkom, lekarzom i studentom medycyny, którzy brali udział w Powstaniu.

„W przededniu 65 rocznicy Powstania Warszawskiego chciałabym złożyć szczególny hołd i wyrazy szacunku lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom walczącym w Powstaniu” - napisała minister Kopacz.

Było ich stosunkowo niewielu - około tysiąca lekarzy i studentów medycyny ostatnich lat studiów oraz 6 tys. sanitariuszek i pielęgniarek. Poległo około 200.

Dobra, które świadczyli nie da się przecenić. W ponad 25 powstańczych szpitalach, 122 szpitalach polowych, oraz ponad 200 punktach sanitarno-medycznych trwała dramatyczna walka o życie. Jak się oblicza - Powstańcza Służba Sanitarna uratowała ponad 25 tysięcy żołnierzy i rannych oraz chorych cywili. Bohaterskie sanitariuszki wyciągały spod gradu kul rannych, lekarze operowali bez przerwy – przypomina minister.

„Zdaję sobie sprawę, że wobec wielkości ofiary życia i służby lekarzy, sanitariuszek i pielęgniarek Powstania Warszawskiego, wszelkie słowa będą brzmiały zdawkowo i banalnie. Dlatego Minister Zdrowia wolnej i niepodległej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej mówi dziś po prostu: Dziękuję za waszą służbę w Powstaniu Warszawskim. Dziękuję za Powstańczą Służbę Sanitarną” - napisała Ewa Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum