Europejski Raport Narkotykowy 2013 - pozytywne i negatywne tendencje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 14:45

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało we wtorek (28 maja) Europejski Raport Narkotykowy 2013, opisujący najnowszą sytuację w zakresie walki z narkotykami oraz zmiany zachodzące na narkotykowym rynku.

Europejski Raport Narkotykowy 2013 - pozytywne i negatywne tendencje
Podkreślono, że problem narkotykowy w Europie "podlega nieustannym zmianom", ponieważ pojawiają się nowe zagrożenia, stanowiące wyzwanie dla prowadzonej obecnie polityki i obowiązującej praktyki.

W raporcie odnotowano korzystne zmiany dotyczące tradycyjnych narkotyków, takie jak mniejsza liczba osób po raz pierwszy sięgających po heroinę, mniejsze zainteresowanie narkotykami przyjmowanymi dożylnie oraz malejący poziom zażywania kokainy i narkotyków z konopi indyjskich w niektórych krajach.

EMCDDA wskazuje jednak, że te pozytywne tendencje są niwelowane przez problemy związane ze stosowaniem syntetycznych substancji odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych oferowanych zarówno na rynku narkotyków, jak i tak zwanych dopalaczy.

Dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz podkreślił, że nowa europejska strategia na lata 2013-2020 musi uwzględniać podlegający ciągłym zmianom problem narkotykowy, a także dynamiczny i szybko rozwijający się rynek narkotyków.

W raporcie poinformowano, że - jak się szacuje - 77 milionów dorosłych Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś narkotyków z konopi indyjskich. W ubiegłym roku było to około 20 milionów osób. Pomimo różnic widocznych w poszczególnych krajach, dane z przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, dotyczącego konopi indyjskich, wskazują na stałą lub spadkową tendencję.

Istnieje jednak "duży i stosunkowo silny" rynek konopi indyjskich, a wytwarzane z nich produkty są coraz bardziej zróżnicowane. Według EMCDDA największe zagrożenie dla zdrowia publicznego dotyczy szacunkowej liczby 3 milionów Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat), którzy zażywają narkotyków z konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie. 

W raporcie odnotowano, że są dowody na spadek popytu na heroinę. W całej Europie zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się po raz pierwszy do leczenia z powodu problemów związanych z zażywaniem tego narkotyku. Spadek ten jest najbardziej widoczny w państwach Europy Zachodniej.

W raporcie odnotowano, że substancje z grupy amfetamin oraz ecstasy wciąż są najczęściej zażywanymi w Europie syntetycznymi substancjami pobudzającymi, stanowiącymi w pewnym stopniu konkurencję dla kokainy. 

Wydaje się, że zażywanie metamfetaminy, w przeszłości niskie w Europie i ograniczające się głównie do takich państw jak Czechy i Słowacja, rośnie obecnie, przy czym stanowi już problem w Niemczech, Grecji, Turcji i na Cyprze - głosi raport.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum