Europa Plus Twój Ruch będą działać na rzecz zmiany polityki narkotykowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2014 21:28

Europa Plus Twój Ruch liczy, że dzięki działaniom w Parlamencie Europejskim możliwe będą zmiany w polityce narkotykowej, które doprowadzą do legalizacji marihuany. Zdaniem Janusza Palikota umożliwiłoby to ograniczenie używania twardych narkotyków.

W ramach kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego kandydatów Europy Plus Twój Ruch po Polsce podróżował "ganjabus". W niedzielę (11 maja) przyjechał do Wrocławia, skąd ma się udać do czeskiej Pragi, gdzie marihuana jest zalegalizowana.

- W Polsce jest to karane, a obok w Czechach tolerowane. Tak nieduża odległość, a tak ogromna przepaść cywilizacyjna. To nie jest tylko kwestia legalizacji marihuany, ale sprawa całej polityki społecznej. Problemy społeczne nie mogą być spychane do więzienia, jak tego chcą partie prawicowe - mówił Palikot podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

Według niego legalizacja marihuany nie tylko spowoduje ograniczenie spożycia twardych narkotyków oraz samej marihuany, ale przed wszystkim sprawi, że ludzie, którzy korzystają z tego typu używek "nie będą wpychani w ręce mafii oraz środowiska, które będzie im oferowało inne twarde środki uzależniające".

- Poprzez Parlament Europejski jest większa szansa na powrót do racjonalnej polityki narkotykowej niż w parlamencie krajowym - przekonywał rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wolne Konopie Maciej Kowalski. Jak mówił, 80 mln Europejczyków pali marihuanę, więc nie jest to zjawisko marginalne czy związane z jakimiś grupami patologicznymi.

- Objazd „ganjabusem” pokazał nam, że zjawisko to dotyczy wszystkich grup wiekowych i społecznych. Są to nie tylko użytkownicy, którzy palą ją w celach rekreacyjnych, ale jest to także kwestia medyczna. Wielu osobom pomaga ona zwalczać objawy ich chorób. Jest to bardzo dobrze udokumentowane. W całej Europie można się leczyć legalnie marihuaną, tylko nie w Polsce - mówił Kowalski.

- Legalizacja marihuany, lepsze wykorzystanie pieniędzy unijnych do podniesienia poziomu technologicznego naszego przemysłu, rozdział państwa od Kościoła oraz głębsza integracja europejska, w tym wprowadzenie euro to cztery najważniejsze tematy naszego koalicyjnego programu, z którym jeździmy po Polsce - podsumował Palikot.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum