Etycy: nieuśmierzanie bólu nowotworowego jest torturowaniem pacjenta

Autor: TOK FM, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2013 17:12

Według raportu ONZ z lutego br. cierpienie pacjentów w szpitalach może czasami być uznawane za tortury. W opinii polskich etyków, w realiach naszej ochrony zdrowia torturą jest odmawianie pacjentom środków łagodzących ból nowotworowy.

Etycy: nieuśmierzanie bólu nowotworowego jest torturowaniem pacjenta

Według klasycznych definicji, aby działanie uznać za torturę, muszą być spełnione cztery warunki: musi dojść do spowodowania silnego bólu lub cierpienia (fizycznego lub psychicznego), musi być to zrobione w konkretnym celu, w sprawę musi być włączona osoba reprezentująca władzę publiczną oraz spowodowanie cierpienia musi być celowe.

Natomiast według wspomnianego raportu ONZ ostatni warunek wcale nie musi być spełniony. - Wystarczy, że rezultatem działania jest poniżenie, czy cierpienie - tłumaczył w radiu TOK FM prof. Paweł Łuków, filozof i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Cała doniosłość tego dokumentu wiąże się z tym, że wskazuje się na działania, które podpadają pod pojęcia tortury oraz okrutnego i nieludzkiego traktowania w obrębie ochrony zdrowia - podkreślał.

Zdaniem prof. Zbigniewa Szawarskiego, etyka, emerytowanego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, torturą jest odmawianie pacjentom środków łagodzących ból nowotworowy.

 - W Polsce mamy obsesję na punkcie przedłużania życia pacjenta. Leczenie aktywne, agresywne, uporczywe jest u nas o wiele ważniejsze niż leczenie paliatywne, kojące. Nie ma na nie po prostu miejsca, nie ma pieniędzy - opisywał. - Tymczasem dla pacjenta umierającego, a wszyscy kiedyś będziemy pacjentami umierającymi, najważniejsze jest, by umierać bez bólu - zaznaczył wypowiadając się w audycji radia TOK FM.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum