Ergonomia za biurkiem - co nas boli w pracy

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2014 12:40

Ponad 70 proc. ankietowanych odczuwa dyskomfort fizyczny podczas pracy biurowej. Najczęściej dokuczają im bóle pleców, barków oraz problemy ze wzrokiem.

Ponad 70 proc. ankietowanych odczuwa dyskomfort fizyczny w miejscu pracy lub w szkole, a ponad połowa skarży się na bóle - wynika z badania ankietowego*.

Na pytanie: „Jaki rodzaj dyskomfortu fizycznego odczuwasz w pracy lub szkole, co najmniej raz w tygodniu lub częściej?” zdecydowana większość badanych wskazała na ból pleców - 43 proc., bóle połączone (barki, kręgosłup, szyja) - 35 proc. oraz problemy ze wzrokiem - 31 proc. Na dalszych pozycjach znalazły się bóle szyi - 22 proc. oraz rąk - 12 proc. Tylko 24 proc. ankietowanych deklaruje, że nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Z badań wynika, że ból częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Tylko 15 proc. kobiet twierdzi, że nie odczuwa w pracy dyskomfortu. Wśród mężczyzn to aż 33 proc. ankietowanych.

Prawie wszyscy respondenci (98 proc.) przyznają, że konstrukcja i wyposażenie miejsca pracy ma wpływ na jakość ich pracy. Tymczasem z deklaracji badanych osób wynika, że ten element jest zupełnie zaniedbany przez pracodawców.

Najwięcej, bo co druga osoba pracująca w biurze ma do dyspozycji krzesło z regulowaną wysokością - 51 proc. 43 proc. respondentów może również w pracy dostosowywać rodzaj oświetlenia do własnych potrzeb. Jednak już tylko 29 proc. badanych ma wpływ na temperaturę w pomieszczeniu w którym pracuje, a zaledwie 11 proc. posiada biurko z regulowaną wysokością.

W badaniu zwrócono uwagę także na relację między wykształceniem pracownika i komfortem jego pracy. Okazało się, że najbardziej narażone na niekomfortowe warunki pracy są osoby z wykształceniem podstawowym. Wśród nich aż 52 proc. deklaruje, że nie może dostosować mebli biurowych do własnych potrzeb. Dla porównania tylko 16 proc. osób z wykształceniem wyższym ma ten problem.

Respondenci wypowiadali się również na temat charakteru wykonywanej pracy. Z badań wynika, że pracownicy spędzają w pozycji siedzącej aż 70 proc. czasu. Na spacer w trakcie pracy decyduje się 30 proc. badanych - głównie kobiety.

*Badanie, zlecone przez ROL Ergo przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w dniach 10-12 czerwca 2014 roku na grupie 550 respondentów w wieku 18-50 lat. Ankieta miała na celu poznanie opinii pracowników biur na temat komfortu w miejscu pracy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum