×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ergonomia w polskich biurach leży i woła o pomoc

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 22 kwietnia 2016 18:35

Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, na bóle w obrębie rąk, ramion, barku i szyi skarży się nawet 44 proc. pracowników biurowych. Obok dolegliwości związanych z obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego, problemem są zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku.

Ergonomia w polskich biurach leży i woła o pomoc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Częstotliwość i intensywność dolegliwości związanych z narządem wzroku zależą od ilości czasu spędzanego dziennie przed komputerem. Łącznie przed ekranami: telewizora, komputera, smartphone’a i tabletu, przeciętny Polak spędza dziennie 6 godzin i 21 minut. Biorąc pod uwagę długość standardowego dnia pracy - tj. 8 godzin, można przypuszczać, że osoby pracujące przy komputerze znacząco przekraczają średnie wartości.

Zgodnie z prawem, każdy pracownik, którego obowiązki wiążą się z obsługą komputera, powinien co godzinę skorzystać z trwającej co najmniej 5 minut przerwy od patrzenia w ekran. Według danych zaprezentowanych w raporcie Ergotest 2015, regularnie robi to 23 proc. respondentów. 51 proc. pozwala odpocząć oczom, jeśli dysponują chwilą wolnego czasu. 26 proc. badanych nie robi tego nigdy. Prócz długotrwałego skupiania wzroku na nieoddalonych obiektach, komfort pracy obniża również szereg czynników związanych z nieodpowiednim oświetleniem.

Powszechność charakterystycznych schorzeń wynika również z faktu, że zaledwie 2,4 proc. miejsc pracy biurowej spełnia wszystkie wymogi ergonomii. A trzeba dodać, że pracownicy biurowi to trzecia pod względem liczebności grupa zawodowa w polskiej gospodarce.

Pracodawcy mogą przeciwdziałać tego typu problemom (i wynikającym z nich dodatkowym kosztom związanym z pogorszeniem stanu zdrowia i absencją pracowników), zapewniając odpowiednie wyposażenia stanowiska pracy. Według rozporządzenia MRPiPS, zalecane są takie sprzęty, jak: monitor regulowany w dwóch płaszczyznach (5° do przodu, 20° do tyłu i po 60° na boki wokół własnej osi), stół pozwalający na swobodne umieszczenie klawiatury 100 mm od jego przedniej krawędzi oraz krzesło, dzięki któremu zachowany będzie kąt minimum 90° między ramieniem a przedramieniem. Dodatkowo, wysokość siedziska powinna umożliwić obserwację monitora w zakresie 20°-50° poniżej linii oczu pracownika

Czytaj: www.pulshr.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze