Epidemiolog naczelny lekarz Anglii izoluje się w związku z objawami koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 21:20

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty poinformował w piątek (27 marca), że będzie się izolował w domu przez następne siedem dni, gdyż minionej nocy wystąpiły u niego objawy typowe dla zakażenia koronawirusem.

Premier i minister zdrowia zakażeni koronawirusem. Objawy zakażenia wystąpiły też u naczelnego lekarza Anglii. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Whitty, 53-letni lekarz konsultant i epidemiolog, stał się jedną z kluczowych postaci w walce z epidemią koronawirusa w Wielkiej Brytanii - m.in. pojawiał się u boku premiera Borisa Johnsona podczas codziennych konferencji prasowych na Downing Street, obecnie przeprowadzanych online.

"Po wystąpieniu zeszłej nocy objawów odpowiadających Covid-19, zgodnie z wytycznymi, będę się izolował w domu przez następne siedem dni. Nadal będę, wspierany przez moich zastępców, doradzał rządowi w kwestii medycznej reakcji na koronawirusa" - napisał Whitty na Twitterze.

W piątek około południa o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa poinformował premier Johnson, zaś krótko później minister zdrowia Matt Hancock. Obaj mają jednak łagodny przebieg choroby i zapewnili, że będą w dalszym ciągu pracować z domów.

Według podanego w piątek po południu bilansu do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto 14 579 przypadków koronawirusa, z czego 759 zakończyło się zgonem pacjentów. Wzrost zgonów o 181 w ciągu ostatniej dobry był największym do tej pory od początku epidemii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum