Ekspert: w święta nie obdarowujmy dzieci słodyczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 08:26

Słodycze są źródłem bezwartościowych kalorii i szkodzą zdrowiu, zwłaszcza najmłodszych dzieci - przekonuje ekspert żywieniowy programu edukacyjnego "1000 pierwszych dni dla zdrowia" Anna Sobolewska-Wawro. Dlatego lepiej nie dodawać ich do świątecznych prezentów.

Ekspert: w święta nie obdarowujmy dzieci słodyczami
Słodycze są szczególne szkodliwe dla najmłodszych Fot. Archiwum

Dietetyk podkreśla, że słodycze to zbędny dodatek do diety, a dla maluchów w pierwszym okresie życia (pierwsze 1000 dni) są szczególnie szkodliwe.

Żywienie dziecka w tym krytycznym okresie ma istotny wpływ na programowanie jego metabolizmu i stanu zdrowia w przyszłości, w tym na ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, alergii, chorób autoimmunologicznych. W dodatku w pierwszych latach życia nabywamy nawyki żywieniowe, które towarzyszą nam później, dlatego warto, by były zdrowe.

- Warto zdobyć się na odwagę i poprosić gości aby nie kupowali dziecku słodyczy. Nawet najbardziej rozpieszczająca wnuki babcia powinna zrozumieć, że jeżeli maluch nie dostanie takich łakoci, nic go nie ominie - wskazuje Sobolewska-Wawro.

Dietetyk przypomina, że okres bożonarodzeniowy ogólnie sprzyja wzmożonemu spożyciu cukru. Tymczasem czas świąteczny nie powinien być żywieniowym wyjątkiem dla organizmu, zwłaszcza młodego i znajdującego się w okresie intensywnego rozwoju. Dlatego rodzice powinni przemyśleć, czy słodkie dodatki do prezentów są naprawdę konieczne, zwłaszcza, że w codziennej diecie polskich maluchów i tak znajduje się już zbyt dużo cukru.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum