Ekspert: internet największym wyzwaniem dla nowoczesnego wolontariatu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2016 10:04

XXI wiek przyniósł nowe wyzwania i nowe formy wolontariatu; wolontariuszami kierują też inne motywacje niż kiedyś; dzięki internetowi pojawił się też e-wolontariat - ocenia prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Paweł Łukasiak.

Ekspert: internet największym wyzwaniem dla nowoczesnego wolontariatu
Ekspert: internet największym wyzwaniem dla nowoczesnego wolontariatu. Fot. Archiwum

Jak mówi Łukasiak, coraz częściej spotykamy się z nowymi formami wolontariatu, który na naszych oczach zmienia się i ewoluuje. - Jako kraj, Polska ma wiele pionierskich inicjatyw, w innych obszarach gonimy Europę i świat - ocenia Łukasiak.

- Nową formą wolontariatu jest e-wolontariat, który stanowi odpowiedź na globalizację i rozwój technologii - wymienia. - Typowym przykładem wzorowego e-wolontariatu w Polsce jest internetowa działalność prowadzona przez stowarzyszenie Amazonki i ich Amazonki.net, skupiający społeczność kobiet chorych na raka piersi, ich rodzin i profesjonalistów: lekarzy i psychologów oferujących bezpłatne wsparcie. Udzielane jest ono wszystkim, którzy potrzebują, bez względu na czas i miejsce - podkreśla Łukasiak.

Według Łukasiaka, największym wyzwaniem dla wolontariatu na początku XXI wieku jest internet. - W internecie znajdujemy różne formy pomocy, samopomocy, diagnostyki, często o bardzo niskiej jakości, prowadzone przez osoby niekompetentne, oparte na dzieleniu się własnymi doświadczeniami - ostrzega Łukasiak. - To jest świat, przed którym nie możemy uciec, dlatego musimy zadbać, żeby te działania były odpowiedzialne - dodaje.

- Gdyby ktoś mnie zapytał, gdzie jest największa potrzeba wsparcia finansowego dla rozwoju wolontariatu, to na pewno wymieniłbym inwestycje w internet - w standardy i sposoby prowadzenia tego typu form pomocy nieodpłatnej - podkreśla Łukasiak. Jak twierdzi, internet jest bardzo często źródłem informacji i wsparcia pierwszego wyboru.

Drugie ważne wyzwanie, to według Łukasiaka sposób komunikacji kierowany do przyszłych wolontariuszy. - Świat się zmienił. Czas Siłaczki i Doktora Judyma przeminął. Z badań prowadzonych nad wolontariatem (m.in. przez fundację Dobra Sieć) wynika, że podstawowe wartości, takie jak altruizm i poświęcenie, dalej towarzyszą wolontariuszom, ale nie są już siłą napędową i główną motywacją - wyjaśnia Łukasiak.

- Motywacją jest chęć zmieniania rzeczywistości, chęć brania udziału w ważnych przedsięwzięciach, które nas rozwijają. Ważniejsza jest na przykład ochrona środowiska, niż samo poświęcanie się - mówi.

Według Łukasiaka, przygotowując komunikację dla przyszłych wolontariuszy, nie wolno zapomnieć o wartościach, które stanowią dla nich podstawową motywację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum