×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert: bierzesz leki, bardzo uważaj na słońce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 sierpnia 2018 14:19

- Bierzesz leki, jest słonecznie i gorąco, sprawdź czy możesz być na słońcu - ostrzega farmakolog, dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ekspert: bierzesz leki, bardzo uważaj na słońce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fototoksyczność leków jest wynikiem ich metabolizmu, czyli rozkładu w organizmie chorego. Bardzo często metabolity, np. te, które nie mają własności terapeutycznej, posiadają zdolności uczulania pacjenta na promieniowanie słoneczne. Przez to osoby przyjmujące niektóre leki mogą paść ofiarami oparzeń słonecznych.

Ostrzeżenie specjalisty dotyczy leków na różne schorzenia. Składniki uczulające na słońce mogą być m.in. w antybiotykach, lekarstwach stosowane na problemy kardiologiczne, a także niektórych lekach hormonalnych.

Warto pamiętać, że leki to nie tylko tabletki czy syropy, ale także np. napary ziołowe. - Zioła też są lekami. Nie ważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. Są w nich również substancje aktywne, i one też mogą uczulać - podkreśla farmaceuta. Ziołem mogącym uczulić jest np. dziurawiec.

- Trzeba wszystkim ludziom przypominać, głównie w okresach letnich, że biorąc leki powinni zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne - mówi dr Leszek Borkowski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze