Eksperci: żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. To się zmieni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 16:59

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń dietetyków i lekarzy. Pomocą dla rodziców i opiekunów może być „Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni”, zaprezentowany we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka, zwrócił uwagę - powołując się na badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez IMD - że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń.

- Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru - powiedział. Zwrócił uwagę, że lekarze walczą w drugim i trzecim roku życia dziecka z dietą, w której występuje niedobór wapnia, witaminy D, będących składnikami kluczowymi dla wzrostu w tym okresie. W efekcie co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała.

- Obecnie rodzice dzięki internetowi mają szeroki dostęp do informacji na temat żywienia dzieci. Problem polega na tym, że informacji jest bardzo dużo, zdarza się, że się nawzajem wykluczają - oceniła prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomocą dla rodziców i opiekunów jest "Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni". Publikacja powstała pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka i Stowarzyszenia Zdrowe Pokolenia.

- Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci: karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia" - podkreśliła prof. Szajewska.

Wskazała, że dbając o rozwój dziecka, nie można się ograniczyć do odpowiedniej diety. Konieczna jest również aktywizacja ruchowa. Zwróciła uwagę, że dzieci już w tym wieku często siedzą przed telewizorami lub bawią się grami elektronicznymi. "Już od najmłodszych lat trzeba zadbać o zdrowy styl życia dziecka - podkreśliła.

Kalendarz jest dostępny na stronie internetowej 1000dni.pl.

Wojciech Kamiński (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum