Eksperci: utrata pożądania seksualnego reakcją obronną organizmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2017 10:58

Przemęczenie i przepracowanie oraz narastające zachorowania na schorzenia przewlekłe coraz częściej zaburzają życie seksualne Polaków - zwrócili uwagę w sobotę (8 lipca) w Lubniewicach eksperci podczas X Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym.

Eksperci: utrata pożądania seksualnego reakcją obronną organizmu
Fot. archiwum

Dyskusja odbyła się w ramach odbywającego się w Lubniewicach w woj. lubuskim pierwszego Festiwalu Michaliny Wisłockiej, w którym wzięli udział specjaliści z całego kraju.

Prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS w grudniu 2016 r i styczniu 2017 r. na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków od 18. roku życia. Wynika z niego, że w ostatnich 10 latach spadła aktywność seksualna naszych rodaków. W 1997 r. 86 proc. badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 r. - 76 proc.

Aż 57 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym w populacji męskiej pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u pań - zaraz po czterdziestce. - Najczęstszym tego powodem poza starzeniem się jest przepracowanie i przemęczenie, w naszych badaniach wskazuje na to 34 proc. Polaków i 29 proc. Polek - powiedział prof. Izdebski.

20 proc. ankietowanych kobiet twierdziło, że spadek zainteresowania seksem związany jest ze złym stanem zdrowia, a 23 proc. wskazywało na trudności w związku. Jednocześnie 39 proc. mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 proc. były one zawsze lub prawie zawsze).

Z badań "Seksualność Polaków 2017" prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że 40 proc. respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych.

- Jest to tym bardziej alarmujące, że co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnieciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego - twierdzą autorzy raportu. 58 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet przyznaje jednak, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie prof. Bohdan Wasilewski tłumaczył, że spadek zainteresowania seksem wśród części Polaków poza przemęczeniem i przepracowaniem związany jest z tym, że co czwarty nasz rodak odczuwa jakieś zaburzenia psychiczne. - Utrata pożądania seksualnego jest swego rodzaju reakcją obronną naszego organizmu, polegająca na wyłączeniu niektórych aktywności, żeby przetrwać kryzys - podkreślił.

Dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że coraz więcej osób cierpi na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które również wpływają na pogorszenie aktywności seksualnej Polaków.

- Im większe wykazujemy zadowolenie i zdrowie ogólne, tym większa jest nasza sprawność seksualna - podkreślił prof. Izdebski. Dodał, że sprzyja jej również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

- Festiwal Michaliny Wisłockiej odbywa się w Lubniewicach, ponieważ jest to historyczne miejsce dla polskiej seksuologii, to tutaj podczas pobytu wakacyjnego Michalina Wisłocka przeżyła swą wielką miłość, tutaj również postanowiła napisać książkę "Sztuka kochania" - powiedział prof. Izdebski.

Podczas Festiwalu odbywają się spotkania autorskie z twórcami kultury i lekarzami - specjalistami kardiologii, psychiatrii, ginekologii i edukacji seksualnej.

W sobotę wieczorem zaplanowano koncert pianisty jazowego Przemysława Raminiaka oraz pierwszy plenerowy pokaz filmu "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", spektakl teatralny "Paryż i Ty". W niedzielę na zakończenie przewidziano koncert Marii Sadowskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum