×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: praca pomaga radzić sobie z chorobą przewlekłą

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 kwietnia 2016 11:49

Pacjentom z chorobami przewlekłymi aktywność zawodowa daje szansę na powrót do normalności i motywuje do życia - przekonują organizatorzy nowej kampanii społecznej "Choroba? Pracuję z nią!".

Eksperci: praca pomaga radzić sobie z chorobą przewlekłą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kampania jest inicjatywą organizacji pacjentów chorych przewlekle, którzy mimo swojej choroby i konieczności jej długotrwałego leczenia, nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale prowadzić normalne, aktywne życie rodzinne i zawodowe.

Jak przekonują pacjenci, praca jest dla nich nie tylko koniecznością ze względów ekonomicznych, ale też motywuje do życia i radzenia sobie z chorobą. Jest to o tyle istotne, że choroby przewlekłe, do których zalicza się m.in. choroby o podłożu zapalnym, w tym reumatyczne, jak również choroby nowotworowe, dotykają często osoby w sile wieku, aktywne zawodowo i społecznie.

- Każdemu, kto znajdzie się w sytuacji podobnej do mojej, chcę powiedzieć: nie rezygnujcie z pracy, z kontaktu z ludźmi, z aktywności. Najważniejsza jest motywacja, a praca pomaga ją utrzymać - przekonuje zaangażowana w kampanię Marianna Więcek, u której zdiagnozowano chłoniaka, nowotwór złośliwy układu odporności.

Organizatorzy kampanii podkreślają zarazem, że godzenie pracy zawodowej i leczenia nie jest proste. Wymaga doskonałej organizacji ze strony samego pacjenta, wsparcia najbliższych i wyrozumiałości ze strony pracodawcy. Często na przyjęcie dawki leku muszą brać dzień wolny, gdyż wiele godzin zajmuje im dojazd do szpitala, siedzenie w poczekalni, a nieraz i samo podawanie leku.

Wymaga to przede wszystkim dużego zrozumienia ze strony pracodawcy i współpracowników. - Z punku widzenia pracodawcy bardzo istotne jest, aby wczuć się w sytuację pracownika, który zmaga się z chorobą przewlekłą. Taki pracownik chce być potrzebny zawodowo, pomimo tego, że choruje - skomentował dla PAP Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, współorganizatora kampanii.

- Praca daje pacjentowi poczucie, że jest potrzebny, pozostaje on w lepszej formie psychicznej. Pracodawca z kolei ma przekonanie, że jego pracownik wykonuje najlepiej powierzone mu obowiązki - dodaje.

Jego zdaniem pracodawcy będą musieli dopasować organizację miejsc pracy do licznych nowych wyzwań, wśród których znajdują się nie tylko zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, ale także problem chorób przewlekłych.

- Szacuje się, że już obecnie cierpi na nie ponad 23 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców Europy - podkreślił Pączka. Dlatego niezwykle istotne jest podejmowanie działań, które przyczynią się do zmniejszenia absencji chorobowej pracowników, wzrost ich wydajności i tworzenie dla nich dogodnych warunków pracy.

Organizatorzy kampanii zwracają też uwagę na potrzebę zwiększenia dostępu pacjentów z chorobami przewlekłymi do wygodnych terapii, o krótszej i prostszej metodzie podawania, np. do terapii podskórnych. Dzięki nim chorzy mogą mieć podawane leki ambulatoryjnie, a nawet w domu, co nie wymaga brania zwolnienia lekarskiego, pozwala oszczędzić czas, poprawia komfort i jakość życia.

Jednym z elementów kampanii "Choroba? Pracuję z nią!" jest petycja do Ministerstwa Zdrowia o refundację terapii podskórnych w tych chorobach przewlekłych, w których są one dostępne, takich jak rak piersi, chłoniaki nieziarnicze, reumatoidalne zapalenie stawów, zespoły mielodysplastyczne.

Treść petycji została opracowana i zgodnie przyjęta przez organizatorów kampanii we współpracy z czołowymi ekspertami medycznymi, mającymi praktyczne doświadczenie w leczeniu pacjentów.

Petycja, którą poprzeć może każdy na stronie internetowej kampanii (www.pracujeznia.pl), zostanie pod koniec maja przekazana do resortu zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, posłom i senatorom z komisji zdrowia oraz przedstawicielom NFZ i ZUS.

Wśród organizatorów kampanii oprócz Pracodawców RP znaleźli się: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg", Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", Fundacja Rack'n'roll - Wygrajmy Życie, Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze