Eksperci: mózg pracuje tak samo przy czytaniu książek tradycyjnych i elektronicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2013 19:51

Mózg pracuje tak samo przy czytaniu książek tradycyjnych i elektronicznych - informują eksperci. Dodają jednocześnie, że książki elektroniczne mają zalety, które mogą ułatwić czytanie dyslektykom.

Eksperci: mózg pracuje tak samo przy czytaniu książek tradycyjnych i elektronicznych
- Nie ma teoretycznych podstaw, żeby przypuszczać, iż zachodzi różnica w sposobie pracy mózgu podczas czytania tekstu na papierze i z e-czytnika: proces jest ten sam - zaznacza Dr Mateusz Gola, neurokognitywista zajmujacy się badaniem funkcjonowania mózgu ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. 

Także dr Marcin Szwed, neurofizjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, iż w trakcie czytania z urządzeń elektronicznych mózg będzie pracował mniej efektywnie niż przy czytaniu klasycznej książki.

Jak wyjaśnia dr Mateusz Gola, z zalet tekstu czytanego z urządzeń elektronicznych, takich jak, tablet, komputer czy e-czytnik mogą korzystać dyslektycy, czyli osoby, które mają problemy z czytaniem i pisaniem.

- Po pierwsze: można zmieniać czcionkę i wiemy już z badań nad osobami z dysleksją, że niektóre rodzaje czcionek są łatwiejsze do czytania dla dyslektyków. Druga ważna zaleta wynika z faktu, że elektroniczne książki umożliwiają regulowanie kontrastu między literami a tłem. Dyslektykom jest łatwiej czytać, jeśli ten kontrast jest mniejszy, czyli jeśli mamy np. czarne litery na szarym tle, a nie na białym - podkreśla dr Gola.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum