Eksperci: mózg pracuje tak samo przy czytaniu książek tradycyjnych i elektronicznych
Mózg pracuje tak samo przy czytaniu książek tradycyjnych i elektronicznych - informują eksperci. Dodają jednocześnie, że książki elektroniczne mają zalety, które mogą ułatwić czytanie dyslektykom.

Także dr Marcin Szwed, neurofizjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, iż w trakcie czytania z urządzeń elektronicznych mózg będzie pracował mniej efektywnie niż przy czytaniu klasycznej książki.
Jak wyjaśnia dr Mateusz Gola, z zalet tekstu czytanego z urządzeń elektronicznych, takich jak, tablet, komputer czy e-czytnik mogą korzystać dyslektycy, czyli osoby, które mają problemy z czytaniem i pisaniem.
- Po pierwsze: można zmieniać czcionkę i wiemy już z badań nad osobami z dysleksją, że niektóre rodzaje czcionek są łatwiejsze do czytania dla dyslektyków. Druga ważna zaleta wynika z faktu, że elektroniczne książki umożliwiają regulowanie kontrastu między literami a tłem. Dyslektykom jest łatwiej czytać, jeśli ten kontrast jest mniejszy, czyli jeśli mamy np. czarne litery na szarym tle, a nie na białym - podkreśla dr Gola.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)