Egipt: nawet 92 proc. kobiet jest poddawanych obrzezaniu

Autor: tokfm.pl/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2015 08:48

Minister Zdrowia Egiptu ujawnił, że nawet 92 proc. Egipcjanek poddawanych jest obrzezaniu. Dane te dotyczą kobiet między 15. a 49. rokiem życia.

Zostały one ogłoszone na konferencji dotyczącej raportu "Demografia i zdrowie w Egipcie" za rok 2014 (Egypt Demographic and Health Survey - EDHS).

Minister zdrowia Egiptu Adel Adawy podkreślił, że dla regionów wiejskich i na prowincji odsetek okaleczonych kobiet może przekraczać 95 proc. W rejonach zurbanizowanych i w dużych miastach liczba kobiet poddawanych obrzezaniu spada i jest już na poziomie 39,2 proc.

Tzw. obrzezanie kobiet, czyli klitoridektomia, polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, a czasem również warg sromowych. W przypadkach ekstremalnych, oprócz usunięcia łechtaczki i warg sromowych wycina się także skórę ze ścianek pochwy, a samo wejście do waginy - przynajmniej częściowo - zaszywa, zostawiając niewielki otwór umożliwiający odpływ moczu i krwi miesięcznej.

Okaleczanie kobiet praktykuje się głównie ze względów religijnych, kulturowych lub estetycznych nie tylko w Afryce, ale także wśród ludów Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, Australii i wysp Pacyfiku. Szacuje się, że rocznie wykonuje się ponad 3 mln zabiegów. Na świecie żyje ok. 125 mln okaleczonych kobiet.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum