EEC: czyste powietrze staje się docenianym dobrem

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 13 maja 2019 19:57

Coraz częściej młodzi ludzie interesują się ochroną środowiska i to oni będą decydować, czy mieszkać, czy nie mieszkać w danym mieście czy metropolii. Tymczasem na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 to miasta polskie - zwraca uwagę dziennikarz Piotr Kraśko.

EEC: czyste powietrze staje się docenianym dobrem
Coraz częściej młodzi ludzie interesują się ochroną środowiska i to oni będą decydować, czy mieszkać, czy nie mieszkać w danym mieście czy metropolii. Fot. Fotolia

Kraśko, prowadzący w poniedziałek (13 maja) panel dyskusyjny "Miasta, metropolie, regiony. Dylematy zrównoważonego wzrostu" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, pytał czy gospodarze miast biorą pod uwagę fakt, że czyste powietrze staje się nową, docenianą wartością.

- Wiemy, że zdrowsze powietrze przyciągnie mieszkańców. Ze smogiem walczymy na wielu frontach. To transport niskoemisyjny, ale też promocja ekologii u najmłodszych - odpowiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Widać też, że wzrosła świadomość społeczna, mamy coraz lepszą i częstszą debatę na temat zmian klimatycznych, widzimy, że zmienia się mentalność – zaznaczył marszałek.

Podkreślił, że walka o lepsze powietrze widoczna jest też w zmienianej i aktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego, w której coraz większą uwagę zwraca się właśnie na ochronę środowiska.

Dodał, że budowniczowie miast powstałych i rozbudowywanych w latach 50. i 60. XX wieku nie brali tych kwestii na poważnie. - Nikt nie myślał o korytarzach powietrznych; mamy zwartą zabudowę, to są problemy, które teraz musimy rozwiązywać - mówił.

Przypomnijmy, że z danych organizacji HEAL Polska wynika, że nawet 18 proc. nowotworów płuc w Polsce jest spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie.

Zanieczyszczone powietrze to w dużej mierze efekt pyłów pochodzących z kominów, czy rur wydechowych silników diesla. Niebezpieczne dla naszego zdrowia są zwłaszcza pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pireny. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu.

Więcej: Portal Samorządowy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum