ECDC objęła Sycylię i Sardynię czerwoną strefą. Na obu wyspach przybywa zakażeń

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia30 lipca 2021 10:40

Jak poinformowało ECDC, Sycylia i Sardynia zostały oznaczone na czerwono, co oznacza, że są one rejonami z wysokim ryzykiem zakażenia koronawirusem. We Włoszech rozpoczęła się czwarta fala.

Sycylia została oznaczona na czerwono przez ECDC. Fot. Shutterstock
  • Na mapie stworzonej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na czerwono oznaczono włoskie wyspy: Sardynię i Sycylię
  • Według danych z tego państwa, obecnie we Włoszech jest zakażonych blisko 78 tys. osób
  • Nagły wzrost zachorowań we włoskich regionach oznacza, że w kraju rozpoczęła się czwarta fala epidemii

Dramatyczna sytuacja we Włoszech

Na mapie tej instytucji UE większość rejonów Włoch oznaczono żółtym kolorem jako obszary niskiego ryzyka. Za zielone, czyli bezpieczne regiony, uznano Abruzję, Molise, Apulię, Basilicatę na południu oraz Dolinę Aosty i Piemont na północy.

W czwartek we Włoszech zanotowany został kolejny skok liczby zakażeń koronawirusem. Wykryto 6171 przypadków w 224 tys. testów.

Ostatniej doby zmarło 19 osób, a łączny bilans zgonów na Covid-19 wzrósł do 128 029.

Szacuje się, że obecnie zakażonych jest około 78 tys. osób. Do szpitali przyjęto następnych 56 chorych na Covid-19, w tym 11 na intensywną terapię.

Według medycznej fundacji Gimbe, analizującej dane z ostatniego tygodnia epidemii, we Włoszech rozpoczęła się jej czwarta fala. 

Czytaj również: Grecja na wakacje? ECDC odradza podróże na 13 wysp. To "obszar wysokiego ryzyka"

Chorwacja zaostrza restrykcje w miejscowościach turystycznych. To przez wzrost zakażeń

Czwarta fala zbliża się do Polski

Przypomnijmy, prof. Andrzej Fal w lipcu stwierdził, że czwarta fala pandemii może dotrzeć do Polski nawet w połowie sierpnia. Wyjaśnił, że stanie się tak, bo koronawirus dotrze do Polski wraz turystami powracającymi z wakacji, z krajów południowej Europy, w których liczba zakażeń już jest wysoka.

Przy okazji profesor zaznaczył, że jesienna fala pandemii może przynieść znaczący wzrost zakażeń koronawirusem, ponieważ nie brano pod uwagę niechęci do szczepień. Kolejną falę może także przyspieszyć mutacja Delta, która jest znacznie bardziej zaraźliwa.

-  Ta pandemia nie ma symptomów wygaśnięć. Jeszcze kilka wzrostów nas czeka - podkreślił ekspert.

Według danych resortu zdrowia z 29 lipca, obecnie w Polsce wykonano 34 096 548 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest 17 225 194 osób. 

Czytaj: Prof. Fal: w lipcu mamy więcej zakażeń koronawirusem niż rok temu. Czwarta fala COVID-19 może nadejść szybciej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum