Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody

Autor: gis.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2019 11:40

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem Woda dla wszystkich! Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, dostęp do wody jest twoim prawem.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody
Fot. DFID/Flickr (CC BY 2.0)

Celem tegorocznego Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi na problem dostępu ludzi do bezpiecznej wody. Szacuje się, że miliardy ludzi nadal żyje bez dostępu do bezpiecznej wody. Zwraca uwagę utrudniony dostęp do wody w szczególności grup marginalizowanych, tj. kobiet, dzieci, uchodźców, ludów tubylczych, osób niepełnosprawnych i innych, które są często pomijane, a czasem spotykają się z dyskryminacją, ponieważ próbują uzyskać dostęp do bezpiecznej wody. Dostęp do wody jest podstawowym prawem człowieka - przypomina w komunikacie GIS.

W Polsce w roku 2018 około 99,7% konsumentom dostarczano wodę w ramach zbiorowego zaopatrzenia zgodną z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, natomiast jedynie około 0,3% mieszkańcom dostarczano wodę warunkowo dopuszczoną do spożycia.

Czytaj: gis.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum