×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dziennikarz chce zostać lekarzem. Zdał celująco, ma 44 lata. Pieniądze na studia zbiera w sieci

Autor: oprac. PW • Źródło: TVP Info, Rynek Zdrowia08 września 2021 15:18Aktualizacja: 08 września 2021 16:13

Dziennikarz TVP Info Rafał Jas ma 44 lata i chce studiować medycynę. Znalazł uniwersytet, na którym można zdawać egzamin zamiast przedstawiać wynik matury - w Koszycach. Zdał celująco. Pieniądze na studia zbiera w sieci.

Dziennikarz chce zostać lekarzem. Zdał celująco, ma 44 lata. Pieniądze na studia zbiera w sieci
Rafał Jas, dziennikarz TVP Info, chce zdobyć pieniądze na studia lekarskie poszukując patronów. Fot. strona zbiórki
  • Rafał Jas obecnie jest wydawcą "Dziennika regionów" w TVP 3
  • Portalowi TVP Info opowiada, że wykonując zawód dziennikarza nie czuł się do końca spełniony
  • Jako wolontariusz pracował wspólnie z lekarzami i ratownikami medycznymi w organizacji Caritas - Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych
  • Mając 44 lata zdał egzamin na studia medyczne z wynikiem 95 proc. Taki wynik udało mu się zdobyć 25 lat po zrobieniu matury
  • Rafał Jas postanowił, że zwróci się o wsparcie w sieci i pozyska tą drogą patronów, którzy pomogą mu opłacić studia lekarskie. W zamian chce relacjonować swoje studia na YouTube, pisać bloga

Jest dziennikarzem, chce zostać lekarzem

Jak podał portal Press, Rafał Jas jest dziennikarzem od 25 lat. Obecnie jest wydawcą "Dziennika regionów" w TVP 3. W 2009 roku był korespondentem TVP w Londynie. Przed przyjściem do telewizji publicznej współpracował z "Wydarzeniami" Polsatu, pracował też w TV 4 i Radiu Zet.

Portalowi TVP Info opowiada, że wykonując zawód dziennikarza nie czuł się do końca spełniony. Zrozumiał to opiekując się przez 3 lata ojcem chorym na nowotwór. - Któregoś dnia tato, kiedy opiekowałem się nim, spojrzał na mnie i powiedział, „powinieneś zostać lekarzem” - mówi portalowi Jas. Jak dodaje nie sądził wtedy, że mając 44 lata tak diametralnie można zmienić swoje życie zawodowe.

Celujący wynik egzaminów na studia 25 lat po maturze

Po odejściu ojca zgłosił się jako wolontariusz do organizacji Caritas - Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych. W Warszawie jeździł karetką do osób bezdomnych z lekarzami wolontariuszami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi i wraz z nimi udzielał pomocy na ulicach Warszawy.

Jak mówi, tam nauczył się wielu procedur medycznych, ale przede wszystkim odkrył pasję do leczenia i zdobył pewien zasób umiejętności.

Postanowił studiować medycynę i podszedł do egzaminów. W Polsce, ze względu na organizację systemu edukacji nie jest możliwe zdawanie egzaminu na studia medyczne, bo o możliwości dostania się na uczelnię decyduje wynik matury. Uczelnię, która przeprowadza i honoruje wynik egzaminu na studia lekarskie znalazł w na Słowacji. To uczelnia publiczna w Koszycach - Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika.

Mając 44 lata zdał egzamin na studia medyczne z wynikiem 95 proc. Jak dodaje, taki wynik udało mu się zdobyć 25 lat po zrobieniu matury.

Chce studiować medycynę, szuka patronów na Facebooku

Studiowanie medycyny nie jest jednak możliwe bez pełnego poświęcenia się nauce. Studia są płatne. 6 lat studiowana medycyny na uniwersytecie w Koszycach kosztuje 95 tys. euro.

Rafał Jas postanowił, że zwróci się o wsparcie (strona zbiórki ) w sieci i pozyska patronów. Kwotę potrzebną na opłacenie studiowania zamierza zbierać sukcesywnie. Zapowiada, że wykorzysta swoje doświadczenie pokazując swoim patronom jak studiuje się na uczelni medycznej, prowadząc bloga, kanał na YouTube, Instagrama - jak mówi - zaglądając w takie miejsca, gdzie zwykły człowiek nie zagląda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze