Dziennik: były minister zdrowia robi biznes w Uzbekistanie

Autor: Dziennik, BE/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2009 09:15

Mariusz Łapiński, szef resortu zdrowia w rządzie SLD, postanowił robić interesy nie tylko w Polsce. Uzbecko-Polski Dom Handlowy, to nowy pomysł eksministra.

Szeroko i w szczegółach o biznesowej działalności Mariusza Łapińskiego pisze Dziennik. W śledczym materiale przedstawia powiązania między prominentami z rządu SLD a przedstawicielami służb specjalnych o eseldowsko-peerlowskim rodowodzie.

Uzbecko-Polski Dom Handlowy, to spółka z o. o., której członkiem rady nadzorczej jest Mariusz Łapiński. Spółka powstała przed rokiem „za pieniądze Łapińskiego, a właściwie jego firmy M Pharma” – podaje Dziennik.

Wojciech Cieśla, autor artykułu „Były minister szuka szczęścia w biznesie”, powołując się na znajomego Łapińskiego – Adama Z.: podaje, że według niego „w ciągu jednego roku Łapiński miał kilkadziesiąt pomysłów na zarobienie pieniędzy: chciał budować fabrykę insuliny, prywatyzować szpital, importować wołowinę, miedź, nikiel i rodzynki. Chciał kupować Bioton od Ryszarda Krauzego. Miał na oku kopalnię złota w Mongolii. Ostatecznie miał kupić przędzalnię bawełny w Uzbekistanie”...

Mariusz Łapiński wciąż formalnie jest pracownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej w Warszawie. Ma też swoją spółkę – M Pharmę – z siedzibą w bloku na Ursynowie. Nazwa sugeruje, że firma ma jakiś związek z farmacją, ale to tylko pozory. Spółka ta – pisze „Dziennik” – zaangażowana była w pośrednictwo w handlu importowanymi brykietami dla elektrowni.

Przypomnijmy, że nim Mariusz Łapiński zajął się biznesem, to będąc ministrem zdrowia w rządzie Leszka Millera doprowadził do zastąpienia kas chorych Narodowym Funduszem Zdrowia. Ministrem był od 19 października 2001 r. do 17 stycznia 2003. Wtedy to został zdymisjonowany. Oficjalnie dlatego, że bez konsultacji z premierem obiecał śląsko-dąbrowskiej Solidarności, że wystąpi do rządu o umorzenie pożyczki udzielonej w 2000 z budżetu kasom chorych. Na stanowisku zastąpił go wówczas Leszek Sikorski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum