Dzień bez telefonu komórkowego

Autor: dziennik.pl, wp.pl/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2013 11:08

W poniedziałek (15 lipca) obchodzony jest dzień bez telefonu komórkowego. Nie jest to oficjalne święto, nie zostało ogłoszone przez żadną z międzynarodowych organizacji. Zostało wymyślone kilka lat temu przez internautów.

Dzień bez telefonu komórkowego

Z tej okazji media powracają do dyskusji na temat wpływu telefonów komórkowych na życie i zdrowie człowieka. Na świecie jest ponad 5 miliardów użytkowników telefonów komórkowych. Według danych GUS, w Polsce zarejestrowano blisko 55 milionów komórek - informuje wp.pl. i przypomina ostrzeżenia psychologów, że brak racjonalizmu w posługiwaniu się komórką może prowadzić do uzależnienia, nazywanego fonoholizmem.

Z kolei dziennik.pl zauważa, że eksperci od lat zastanawiają się, czy fale elektromagnetyczne, jakie wytwarzają w czasie używania komórki, mogą szkodzić zdrowiu, na przykład powodować raka mózgu.

Prowadzone w ostatnich latach niezależne badania z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii wskazują, że telefony komórkowe nie mają wpływu na rozwój raka, działanie mózgu czy płodność człowieka.

Naukowcy podkreślają jednak, że dalsze badania są konieczne, by potwierdzić czy w kolejnych latach i dziesięcioleciach taki związek się nie pojawi.

O ile eksperci nie wiedzą, co w przyszłości wykażą badania , o tyle jednoznacznie stwierdzili, że używanie telefonów komórkowych przez osobę prowadzącą samochód ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum