Dzień Matki: zasiłek macierzyński i nie tylko wg ZUS. Zasady, świadczenia, zmiany, liczby

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe26 maja 2022 08:20

Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od kilku lat urlopy "tacierzyński" i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne.

Dzień Matki: zasiłek macierzyński i nie tylko wg ZUS. Zasady, świadczenia, zmiany, liczby
Zasady udzielania zasiłków i urlopów po narodzeniu dziecka dla mamy i taty. Fot. Adobestock
  • Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski
  • Długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie
  • "Tacierzyńskie" coraz bardziej popularne: dla przykładu w pierwszych czterech miesiącach tego roku ZUS na Dolnym Śląsku wypłacił 26 tys. zasiłków macierzyńskich, z czego 4,6 tys. mężczyznom

Tata zamiast mamy na urlopie. Jakie typy?

Tata dziecka może skorzystać z trzech typów urlopów: urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego – pod warunkiem, że od jego pensji jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe.

Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Okres ten może się wydłużyć, jeśli przy porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie.

- Gdy spojrzymy w statystyki to widać, że to jednak mamy najczęściej idą na „macierzyński”, ale liczba ojców, którzy chcą się zajmować dziećmi z roku na rok jest coraz większa – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – I wcale nie tak rzadko zamiast mamy tata zostaje z dzieckiem w domu szczególnie w sytuacji, gdy mama ma dobrą prace i zarabia więcej niż tata – dodaje.

Liczba wypłaconych zasiłków macierzyńskich za pierwsze cztery miesiące br. w Polsce to 354 240. Dla porównania za cały ub. rok wypłacono ich ogółem 668 864.

Według rzeczniczki na statystyki przekłada się także fakt, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad niemowlakiem.

Jeśli po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata.

Ojcu dziecka przysługuje również zasiłek macierzyński w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

A co po macierzyńskim? Urlop rodzicielski

Po urlopie macierzyńskim zarówno oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia, co najmniej dwójki dzieci - do 34.

Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia (do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia).

- Urlop może być dzielony, ale nie więcej niż na cztery części. To oznacza, że może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Tatom niezależnie przysługuje urlop ojcowski

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum