Dziecko uratowane dzięki oknu życia w Sosnowcu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2020 09:02

Nowonarodzone dziecko znaleziono w Wielką Sobotę (11 kwietnia) w oknie życia w Sosnowcu. Dziewczynka jest bezpieczna - poinformowała diecezja sosnowiecka.

Okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji. Fot. PTWP

Z informacji na stronie diecezji wynika, że dziecko pozostawiono w oknie życia w sobotę (11 kwietnia) ok. godz. 4.50. W oknie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej i znajdującym się u sióstr karmelitanek w Sosnowcu, znalazły one nowonarodzoną dziewczynkę. Ks. Tomasz Folga z Caritas zapewnił, że wszystkie procedury zostały wypełnione, a dziecko jest bezpieczne.

To już trzecie dziecko uratowane dzięki istniejącemu od 11 lat sosnowieckiemu oknu życia, powstałemu z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie dwa lata temu - 19 marca 2018 r. Było to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze.

Sosnowieckim oknem opiekują się siostry karmelitanki. W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomniano, że okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji albo np. ukrywa ciążę, nie chce lub nie może rodzić w szpitalu, a następnie skorzystać z możliwości zrzeczenia się praw rodzicielskich.

W informacji Caritas o sosnowieckim oknie napisano, że po położeniu w nim dziecka nadawany jest sygnał, słyszalny dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Ta schodzi wtedy do pokoju, w którym jest okno, wyjmuje kołyskę z niemowlęciem z okna i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka.

Następnie siostra dzwoni na pogotowie, zgłaszając potrzebę przyjazdu karetki do ratowania noworodków, tzw. "N", przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka i telefonicznie prosi kogoś o otwarcie wejścia pracownikom pogotowia. Do czasu przyjazdu ratowników nie traci kontaktu wzrokowego z dzieckiem, ew. wykonując podstawowe czynności pielęgnacyjne.

Po przekazaniu dziecka grupie ratowniczej siostra zapisuje godzinę otwarcia okna, płeć dziecka, pobieżnie oceniony jego wygląd, godzinę przyjazdu karetki i przejęcia dziecka. Następnego dnia powiadamiany jest ośrodek adopcyjny, który dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.

Caritas zapewnia, że w oknie życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając go na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu 5 minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w ciągu 15 - trafia pod fachową opiekę lekarzy. W diecezji sosnowieckiej okno życia działa także w Jaworznie. 

PAP - Mateusz Babak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum