Dzieci z Aleppo - czy powinny być leczone w Polsce?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2017 20:04

Minister w kancelarii premiera Paweł Szefernaker, który był w niedzielę (5 lutego) gościem Radia Zet i Polsat News powiedział, że w oficjalnym piśmie do rządu wystosowanym przez samorząd Sopotu nie było mowy o przyjęciu "10 sierot z Aleppo".

Szefernaker podkreślił w trakcie audycji, że "w przestrzeni publicznej pojawiła się kłamliwa informacja o dziesięciu sierotach" z Aleppo.

Sprawa wyniknęła w piątek (3 lutego), gdy prezydent Sopotu Jacek Karnowski oświadczył, że  władze Sopotu będą się starać o umożliwienie przyjęcia na określony czas dzieci na leczenie i rehabilitację z Aleppo. Miała to być reakcja prezydenta Sopotu na niewyrażenie zgody przez MSWiA na osiedlenie się w Sopocie osieroconych dzieci i rodzin z Aleppo. 

W sobotę (4 lutego) rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył, że nieprawdziwą informacją jest to, że rząd polski odmówił przyjęcia dzieci z Aleppo. Jak zaznaczył rzecznik, w piśmie do rządu prezydent Sopotu Jacek Karnowski "nawet nie wskazuje, ile to by miało być osób".

Portal tvp.info, który dotarł do pisma, poinformował w sobotę, że w dokumencie nie było mowy o dziesiątce małych uchodźców.

- Po pierwsze od początku w żadnym oficjalnym piśmie nie było dziesięciu sierot, one się pojawiły oczywiście w publicystyce wokół tematu. Po drugie była gotowość przyjęcia uchodźców - bo to jest dokładny cytat z tego listu do rządu - pod warunkiem, że rząd to zorganizuje - powiedział Szefernaker.

Zaznaczył, że rząd od początku mówił, że "kwestie humanitarne trzeba załatwić tam na miejscu".  -To nie jest kwestia dziesięciu osób, tylko to jest kwestia milionów osób, przynajmniej setek tysięcy, i że je trzeba tam na miejscu wspomóc - mówił.

Dodał, że "w 2016 r. tylko na Bliski Wschód rząd na pomoc humanitarną przeznaczył cztery razy więcej niż rząd w 2015 r."

W piątek Radio ZET poinformowało, że polski rząd nie zgodził się, żeby Sopot przyjął 10 sierot z syryjskiego Aleppo. Według radiostacji przed świętami władze Sopotu wysłały do premier Szydło prośbę o zgodę na sprowadzenie dzieci, których rodzice zginęli w Syrii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum