Dyrektor więzienia zapłacił kaucję, by chory mógł wrócić do domu

Autor: tokfm.pl/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 16:07

Schizofrenik dwa lata temu ukradł batonik za 99 groszy. Sprawa trafiła do sądu. Mężczyzna nie zapłacił nałożonej grzywny i na 5 dni trafił do więzienia. Kaucję 40 złotych wpłacił za niego Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie.

Dyrektor więzienia zapłacił kaucję, by chory mógł wrócić do domu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Chory ukradł batonik w 2011 roku. Policjanci, którzy go ujęli, sprawdzili dowód, ale nie zauważyli, że na dokumencie nie ma podpisu. To znak, że osoba jest ubezwłasnowolniona.

Sąd zaocznie (mężczyzna nie stawił się w sądzie) skazał go na grzywnę 100 zł. Mężczyzna nie zapłacił. Komornikowi nie udało się ściągnąć długu. Sąd więc - bez udziału 42-letniego chorego - wydał wyrok nakazowy. 5 dni więzienia.


Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie, płk Krzysztof Olkowicz, zaczął podejrzewać u osadzonego problemy ze zdrowiem psychicznym. Arkadiusz K. powiedział mu, że nie wie, za co został zatrzymany. Kiedy usłyszał, że chodzi o batonik, tłumaczył, że kupił go w innym sklepie i tylko miał go w kieszeni. Skazany twierdzi, że nie wiedział ani o grzywnie, ani o komorniku, ani o tym, że toczy się wobec niego postępowanie.

Pułkownik Olkowicz uznał, że w tej sytuacji uruchamianie procedury związanej z innym trybem zwolnienia chorego trwałoby zbyt długo. Zdecydował się zapłacić 40 zł kaucji, żeby pan Arkadiusz mógł szybciej wrócić do domu.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze