Dyrektor watykańskiego szpitala: nigdy więcej batalii ideologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2018 09:51

Dyrektor watykańskiego szpitala Bambino Gesu, który chciał przyjąć Alfiego Evansa, oświadczyła po jego śmierci, że nigdy więcej nie należy prowadzić batalii ideologicznych, a wspólnie podejmować działania. Ta sprawa zmusza do refleksji - uważa Mariella Enoc.

Brytyjski sąd nie wyraził zgody na przewiezienie dziecka do Włoch Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szefowa pediatrycznego szpitala z Rzymu wyraziła wielki ból po śmierci chłopca, który na wniosek lekarzy wspartych przez sąd został odłączony od maszyn utrzymujących go przy życiu. Według lekarzy ciężka, niezdagnozowana do końca choroba neurologiczna spowodowała poważne uszkodzenie jego mózgu.

Dyrektor Enoc, która na prośbę papieża Franciszka zabiegała o przewiezienie chłopca do Włoch, zaznaczyła, że obecnie należy "zacząć prawdziwą międzynarodową refleksję i zebrać razem naukowców, lekarzy, rodziny i instytucje po to, aby nigdy więcej nie powtórzyły się takie spory i batalie ideologiczne".

Watykański szpital zabiegał o możliwość przyjęcia Alfiego, by kontynuować diagnostykę i opiekę nad chłopcem. Brytyjski sąd wykluczył jednak jego przewiezienie do Włoch.

Rząd włoski, aby umożliwić transport chłopca do Rzymu, przyznał mu włoskie obywatelstwo, a ministerstwo obrony udostępniło samolot.

Sąd odrzucił jednak wniosek o zgodę na taki krok, przychylając się do opinii brytyjskich lekarzy, że u chłopca doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu, które pozbawiły go zmysłów wzroku, słuchu, smaku i czucia, a dalsza terapia "nie jest w jego najlepszym interesie" i może być nie tylko "daremna", ale także "nieludzka".

Zespół medyczny szpitala w Liverpoolu argumentował, że próba przewiezienia dziecka może doprowadzić do jego zapaści w trakcie podróży i bolesnej śmierci.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum