Dwa największe kościoły w Niemczech debatują o medycynie reprodukcyjnej

Autor: Deutsche Welle/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 11:38

Niemieckie kościoły, katolicki i ewangelicki, w ramach dorocznego ekumenicznego "Tygodnia na rzecz życia", starają się odpowiedzieć na wiele etycznych pytań z zakresu medycznie wspomaganej prokreacji. Według duchownych, sama nauka nie rozwiązuje wątpliwości moralnych.

Dwa największe kościoły w Niemczech debatują o medycynie reprodukcyjnej
Według duchownych, sama nauka nie rozwiązuje wątpliwości moralnych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zaplanowane do 6 maja wydarzenia odbywają się pod hasłem: „Macierzyństwo - dziecko miłości - dziecko wykreowane” - informuje Deutsche Welle.

Czy ludzie stają się coraz bardziej produktem techniki laboratoryjnej? Co zrobić, jeśli rozstają się ze sobą biologiczni rodzice czy prawni opiekunowie? Jak dalece usprawiedliwione jest stosowanie nowych metod diagnostycznych służących do rozpoznawania chorób genetycznych? M.in. na takie pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy ekumenicznej, katolicko-ewangelickiej debaty.

Jak zauważa Deutsche Welle, rośnie zapotrzebowanie na medycynę reprodukcyjną. Co dziesiąta niemiecka para w wieku od 25 do 59 lat nie może mieć dzieci. Dzięki medycznie wspomaganej prokreacji w latach 1997-2014 urodziło się W Niemczech 233 799 dzieci. 

Kościoły wskazują, że nauka umożliwiła wprawdzie rozwinięcie nowych technicznych procedur, ale nie pomaga w rozstrzyganiu dylematów etycznych.

Nowe techniki mają także dalekosiężne skutki dla systemu prawnego. Tradycyjna rodzina: kobieta i mężczyzna, małżeństwo z własnymi dziećmi to tylko jedna z wielu możliwości - pisze DW i cytuje słowa sędzi konstytucyjnej Gebriele Britz, która w roku 2016 na Niemieckim Kongresie Prawniczym stwierdziła, że "ustawy zostały napisane dla dwóch zaślubionych rodziców i muszą pilnie zostać dopasowane do nowej rzeczywistości”.

Więcej: www.dw.com.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum