Drugie "wejście" owoców i warzyw do szkół

Autor: Życie Warszawy, SA/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2010 09:27

Od poniedziałku (15 lutego) dzieci ze szkół podstawowych dostają w szkołach owoce za darmo.

Ruszyła druga edycja programu „Owoce w szkole“, finansowanego przez UE i budżet państwa. Akcją zostały objęte dzieci z klas I-III.  

Aby szkoła została objęta programem wystarczy tylko, by jej dyrekcja zgłosiła Agencji Rynku Rolnego chęć uczestniczenia w akcji. Niektóre szkoły terminy zgłoszeń przegapiły i nie podpisały umów. Tak stało się w Warszawie, gdzie dzieci z siedmiu szkół owoców nie dostaną, mimo iż są zakwalifikowane do programu.

Budżet programu wynosi ponad 12 mln euro, z czego ponad 9 mln euro pochodzi z UE i ponad 3 mln euro z budżetu krajowego.

Produkty zakwalifikowane do dystrybucji w szkołach to świeże owoce i warzywa: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewka, papryka słodka, ogórek, a także przetwory: soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne.

Celem programu „Owoce w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci pozytywnych nawyków żywieniowych, a w konsekwencji ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum