×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dron przetransportował płuca do przeszczepu. Transport trwał 6 minut

Autor: PAP • Źródło: PAP17 października 2021 12:34Aktualizacja: 17 października 2021 13:07

Między szpitalami w Toronto przetransportowano płuca do przeszczepu. Transport trwał sześć minut, chociaż same przygotowania zajęły aż 18 miesięcy.

Dron przetransportował płuca do przeszczepu. Transport trwał 6 minut
Transport płuc dronem zamknął się w sześciu minutach. Fot. Shutterstock
  • Sześć minut trwał transport dronem płuc przeznaczonych do przeszczepu między dwoma szpitalami w Toronto na południowym wschodzie Kanady
  • Pacjentem zakwalifikowanym do tego przeszczepu był 63-latek ze zwłóknieniem płuc
  • To pierwsze użycie tej formy transportu przy transplantacjach płuc na świecie – podały kanadyjskie media

 

Operacja cierpiącego na zwłóknienie płuc 63-letniego mężczyzny odbyła się w ostatni weekend września, a o szczegółach poinformowano w ostatnich dniach.

53 loty testowe, 18 miesięcy przygotowań

Samych lotów testowych między odległymi od siebie o 1,5 km szpitalami w Toronto przeprowadzono 53. Pacjent jest inżynierem, interesuje się dronami i zgodził się na operację, którą poprzedzał eksperyment z wykorzystaniem drona transportowego.

Przygotowania pierwszego transportu płuc do przeszczepu dronem trwały 18 miesięcy. Na wypadek problemów z lądowaniem dron został wyposażony w spadochron. Szczegóły transportu były planowane przez Toronto Western Hospital i Toronto General Hospital, szpitale wchodzące w skład University Health Network (UHN), sieci torontońskich szpitali zajmujących się badaniami naukowymi i kształceniem lekarzy. Partnerem po stronie technicznej była Unither Bioelectronique, firma z Quebecu specjalizująca się w technologiach medycznych, należąca do firmy United Therapeutics, prowadzącej badania m.in. nad możliwościami wykorzystania drukarek 3D do produkowania organów do przeszczepów. Unither Bioelectronique musiała zaprojektować specjalny dron i pojemnik do transportu, odporny m.in. na zmiany ciśnienia.

Drony to nowoczesne rozwiązanie problemów logistycznych

Płuca są jednym z najtrudniejszych organów do przeszczepienia i, jak podawała agencja The Canadian Press, 80 proc. płuc teoretycznie nadających się do transplantacji w rzeczywistości nie spełnia wymogów, w tym wymogu odpowiedniej saturacji tlenem.

Dr Shaf Keshvajee, dyrektor programu transplantacji płuc przy UHN, mówił publicznemu nadawcy CBC, że do transportu organów do przeszczepów używano już samolotów, helikopterów, samochodów i ciężarówek, "ale nie wydaje się to właściwe, by używano całego (samolotu) Learjet do transportu czegoś, co waży tylko dwa kilogramy".

Jak zwracał uwagę Keshavjee, zautomatyzowane drony stanowią rozwiązanie wielu problemów logistycznych, ale pilotowanie drona w mieście to także konieczność poradzenia sobie z wysokimi budynkami czy nakładającymi się częstotliwościami radiowymi. Szpitale musiały uzyskać zgody federalnego resortu zdrowia, a także nadzoru lotniczego.

Jak podała The Canadian Press, pierwszym szpitalem, który używał drona do transportu organów do przeszczepów, był w 2019 r. amerykański University of Maryland Medical Center w Baltimore. Wówczas dron transportował nerki. Od tego czasu dronów używano do szybkiego przewozu rogówki, a w tym roku, w Minnesocie, także trzustki. Unither Bioelectronique uważa, że tego typu transport organów do przeszczepów stanie się normą. W swoich komunikatach prasowych pisze o "flocie dronów" do transportu organów.

W Kanadzie, szczególnie w rejonach, gdzie są duże odległości, a transport jest utrudniony, miejscowe władze przyglądają się sposobom wykorzystania dronów do innych form medycznego transportu. Jedna z indiańskich społeczności mieszkających w trudno dostępnej, północnej części Kolumbii Brytyjskiej w minioną środę uruchomiła we współpracy z Uniwersytetem Kolumbii Brytyjskiej dostawy leków dronem. Również tutaj wskazywano na wysokie koszty transportu lotniczego. Jeśli projekt się powiedzie, zostanie rozszerzony.

Czytaj też: Powstaje nowoczesna proteza dłoni dla dzieci. To projekt zespołu z Politechniki Warszawskiej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze