Dr Oliver Sacks: lekarz powinien, jak kiedyś, wsłuchiwać się w pacjenta

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 16:11

Dr Oliver Sacks - sławny neurolog i autor bestsellerów - kończy we wtorek (9 lipca) 80. rok życia. Zasłynął książką "Przebudzenia", na podstawie której powstał głośny film z Robertem de Niro i Robinem Williamsem. Sylwetkę lekarza i pisarza przypomina Gazeta Wyborcza.

Dr Oliver Sacks: lekarz powinien, jak kiedyś, wsłuchiwać się w pacjenta

Jego ostatnia książka "Halucynacje" z tego roku jest próbą zrozumienia, na czym polegają omamy, które mogą przytrafiać się każdemu z nas, wcale nie muszą oznaczać psychozy lub chorobliwych zaburzeń mózgu.

Sacks wspomina, że kiedy jako młody lekarz w latach 60. w Kalifornii eksperymentował z narkotykami, sam ulegał halucynacjom, m.in. odbył filozoficzną rozmowę z pająkiem - po leku Artane, który w małych dawkach jest stosowany w chorobie Parkinsona.

Zapytany, co się zmieniło w neurologii w czasie jego długiej praktyki, dr Sacks odpowiadał: - Mamy dziś dużo lepsze techniki, dzięki którym możemy zajrzeć do wnętrza mózgu. Ale w czasie ostatnich 50 lat ludzka natura się nie zmieniła, lekarz powinien, jak kiedyś, wsłuchiwać się w pacjenta, próbować zrozumieć i poczuć, co się z nim dzieje. Boję się, że zaprzestaniemy tego, zapatrzeni w najnowsze zdobycze techniki.

Więcej: www. wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum