Dr Karolina Mikulska-Rumińska z międzynarodową nagrodą For Women in Science International Rising Talents

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: materiały prasowe24 czerwca 2022 20:00

Polska badaczka, dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została wyróżniona międzynarodową nagrodą International Rising Talents. Nagroda ta przyznawana jest co roku 15 „wschodzącym talentom” nauki – kobietom, których badania mogą zmienić świat.

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z międzynarodową nagrodą For Women in Science International Rising Talents
Dr Karolina Mikulska-Rumińska, laureatka International Rising Talents. Fot. materiały prasowe
  • Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została wyróżniona międzynarodową nagrodą International Rising Talents
  • Nagroda przyznawana jest co roku 15 „wschodzącym talentom” nauki – kobietom, których badania mogą zmienić świat
  • Badaczka została nagrodzona za przełomowe odkrycia w kontekście ferroptozy – jednego z rodzajów śmierci komórki, którego dokładne poznanie może przyczynić się do leczenia m.in. chorób nowotworowych
  • Wręczenie nagród odbyło się w czasie trwającego For Women in Science Week, zainicjowanego, aby promować różnorodność w nauce i świętować wkład kobiet w jej rozwój
  • Dr Mikulska-Rumińska jest czwartą Polką, która została wyróżniona nagrodą International Rising Talents

Nagrody dla wschodzących gwiazd nauki

Międzynarodowe nagrody International Rising Talents wręczane są od 2000 roku młodym badaczkom znajdującym się w kluczowym etapie swoich karier naukowych. Wyróżnienia zostają przyznawane naukowczyniom, których badania odpowiadają na najważniejsze problemy ludzkości. Laureatki nagrody są wytypowane spośród stypendystek krajowych i regionalnych edycji programu L’Oréal- UNESCO For Women in Science. W ramach nagrody International Rising Talents badaczki otrzymują 15 000 euro, które mogą wykorzystać w dowolny sposób na rozwój prowadzonych badań.

Dr Karolina Mikulska-Rumińska, związana z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została w 2021 r. stypendystką polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W swoich badaniach wykorzystuje nowatorskie metody komputerowe i skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za śmierć komórki w procesie ferroptozy. Jest on kluczowy dla zidentyfikowania nowych rozwiązań, które w efekcie mogą doprowadzić do leczenia chorób nowotworowych bądź neurodegeneracyjnych.

- Prowadzone przeze mnie badania pozwoliły wskazać, gdzie znajdują się wejścia/wyjścia prowadzące do miejsca, w którym tworzone są rodniki kwasów tłuszczowych w lipooksygenazach oraz które elementy tych białek są kluczowe dla powstawania tych toksycznych produktów. Co więcej, w ich
wyniku udało mi się wskazać w jaki sposób proces ferroptozy może zostać zahamowany, co może być pomocne w zidentyfikowaniu nowych leków, które zahamowałyby ten proces i pozwoliły na wprowadzenie nowych metod interwencji - mówi dr Karolina Mikulska-Rumińska.

Czwarta Polka z wyróżnieniem

Dr Karolina Mikulska Rumińska jest czwartą Polką, która otrzymała to międzynarodowe wyróżnienie. We wcześniejszych latach nagrodę zdobyły: dr hab. Bernadeta Szewczyk, dr hab. Joanna Sułkowska oraz dr Agnieszka Gajewicz.

- Jest mi niezmiernie miło, że moja praca naukowa została doceniona przez międzynarodowe jury, które postanowiło wyróżnić mnie nagrodą International Rising Talents. To wielki zaszczyt dołączyć do grona utalentowanych kobiet, które poprzez ciężką pracę wkładaną w rozwój badań nie tylko przykładają się do zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce, ale także przyczyniają się do znalezienia rozwiązań problemów, z którymi mierzy się dzisiejszy świat - dodaje laureatka.

- Lokalne edycje programu w czterech krajach naszego HUB L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie prezentują niezwykle wysoki poziom, a laureatki krajowych edycji są nagradzane przez międzynarodową społeczność naukową. Oprócz dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej z Polski, tegoroczną laureatką nagrody IRT została również reprezentantka Litwy, dr Ieva Plikusienė, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie za przełomowe badania nad wykorzystaniem nowatorskich immunoczujników do badania interakcji białek strukturalnych wirusa SARS-CoV-2. Gratuluję i bardzo się cieszę, że od lat wspieramy rozwój karier naukowych kobiet. - mówi Valéry Gaucherand, Dyrektor Generalny HUB L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

For Women in Science Week

Podczas For Women in Science Week w Paryżu oprócz ceremonii przyznania wyróżnień International Rising Talents, wręczono także międzynarodowe nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award. Są one przyznawane co roku pięciu wybitnym naukowczyniom, reprezentującym każdy z następujących regionów: Afryka i kraje arabskie, Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska i Karaiby, Ameryka Północna. Dziedziny naukowe brane pod uwagę przy przyznawaniu nagród zmieniają się co drugi rok między naukami przyrodniczymi (lata parzyste) a naukami fizycznymi, matematyką
i informatyką (lata nieparzyste). Aż pięć z dotychczas wyłonionych przez kapitułę laureatek L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award otrzymało Nagrodę Nobla. 

Podczas tegorocznego wydarzenia For Women in Science Week udział w ceremoniach wzięły również laureatki nagrodzone podczas dwóch poprzednich edycji, które nie mogły się odbyć ze względu na pandemię Covid-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum