Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld nagrodzona ShEO Awards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia15 września 2021 21:23

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld została laureatką nagrody ShEO Awards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny. Jest onkologiem klinicznym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie zajmuje się pacjentkami z rakiem piersi.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld nagrodzona ShEO Awards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld została laureatką nagrody ShEO Awards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny. Fot. mat. prasowe
  • Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld: - Pomagam swoim pacjentkom przetrwać trudne chwile i robię wszystko, żeby ich losy potoczyły się jak można najlepiej
  • Systemowe leczenie przedoperacyjne u ok. 50 proc. pacjentek z rakiem piersi o podtypie HER2+ daje całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, co oznacza, że kobieta jest wyleczona. Ale u części kobiet pozostaje choroba resztkowa
  • Kolejne 20 proc. kobiet na szanse na całkowite wyleczenie pomimo choroby resztkowej. W tej chwili trwają rozmowy na temat refundacji nowego leku

Nagroda za wsparcie dla kobiet 

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld od wielu lat zaangażowana jest w działania edukacyjne dla kobiet, jest konsultantem merytorycznym kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”.

- Jestem lekarzem i głównie zajmuję się leczeniem kobiet chorych na raka piersi. Na co dzień pomagam swoim pacjentkom przetrwać trudne chwile i robię wszystko, żeby ich losy potoczyły się najlepiej jak można w danej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczna za to wyróżnienie i postaram się nadal pomagać swoim pacjentom - powiedziała dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld odbierając nagrodę. Jak sama podkreśliła znalazła się w gronie wyjątkowych kobiet.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld wzięła udział w debacie na temat nowotworów u kobiet. Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi, a jednym z najbardziej agresywnych jest podtyp HER2-dodatni, który dość szybko się rozwija. Na szczęście od kilkunastu lat możliwe jest celowane leczenie tego nowotworu jeszcze przed operacją. Systemowe leczenie przedoperacyjne u ok. 50 proc. pacjentek daje całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, co oznacza, że kobieta jest wyleczona. Ale u części kobiet pozostaje choroba resztkowa.

W raku piersi HER2+ więcej możliwości terapii

- Od kilku lat w większości krajów europejskich dostępny jest lek, który można zastosować w leczeniu uzupełniającym, pooperacyjnym. On ma inny mechanizm działania i przełamuje oporność na wcześniej zastosowane leczenie. Dzięki temu postępowaniu kolejne 20 proc. kobiet na szanse na całkowite wyleczenie pomimo choroby resztkowej. W tej chwili trwają rozmowy na temat refundacji tego leku. Mam nadzieję, że proces zakończy się sukcesem - powiedziała dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

W debacie wzięła udział również Elżbieta Kozik, prezes Polskich Amazonek Ruchu Społecznego, która zachęcała do wykonywania badań profilaktycznych - mammografii, cytologii, USG, bo to podstawa zdrowego funkcjonowania każdej kobiety. Niestety, statystyki są mało optymistyczne - jedynie 20-30 proc. kobiet w Polsce korzysta z cytologii.

Warto wykonywać badania profilaktyczne

W dobie, kiedy medycyna może spowodować, że żadna kobieta nie umrze z powodu raka szyjki macicy, Polki niestety wciąż umierają z powodu tego nowotworu. Umierają, bo badania były zrobione zbyt późno, a nowotwór wykryty w stanie zaawansowanym. Zwracam się do kobiet - mówmy o tym, że warto robić badania profilaktyczne. Namawiajmy swoje znajome, badajmy się, by prowadzić swoje biznesy, wychowywać dzieci - powiedziała Elżbieta Kozik.

Statystyki nie są optymistyczne również, jeżeli chodzi o raka jajnika. W 80 proc. przypadków jest on wykrywany w stadium zaawansowanym, gdzie możliwe jest jedynie leczenie paliatywne. Ważne, aby kobiety miały dostęp do nowoczesnych leków, które wydłużają przeżycie kobiet z rakiem jajnika.
***
ShEO Awards to połączenie dwóch słów: CEO - chief executive officer, dyrektor generalny oraz She - ona. Nagroda jest przyznawana przez redakcję tygodnika „Wprost” kobietom z różnych środowisk, które dzięki ciężkiej pracy i wierze we własne umiejętności wniosły ogromną wartość do życia publicznego i są inspiracją i wsparciem dla wielu innych kobiet.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum